Вчені назвали найкраще поєднання вакцин для захисту від COVID-19

Різна комбінація вакцин від коронавірусу підвищує імунну відповідь організму на коронавірус.

Комбінування протикоронавірусних вакцин від AstraZeneca і Moderna або Novavax забезпечує значно більший показник нейтралізуючих антитіл і Т-клітин, ніж щеплення моновакциною шведсько-британської розробки. Про це у понеділок, 6 грудня, з посиланням на Lancet повідомляє The Guardian.

Вчені проаналізували дані 1070 британців, яким вкололи одну дозу вакцини AstraZeneca або Pfizer, а через дев’ять тижнів зробили ін’єкцію або аналогічним препаратом, або розробкою Moderna або Novavax.

“Ми побачили, що те, що ви отримали одну дозу певної вакцини, не означає, що ви повинні отримувати ту саму вакцину як другу дозу”, – сказав професор Оксфордського університету Метью Снейп.

За його словами, ті, хто поєднав вакцини від AstraZeneca і Moderna, отримали в 17 разів більш високий рівень нейтралізуючих антитіл, порівняно з тими, хто вацинувався двома дозами AstraZeneca, а ті, кому після AstraZenaca вкололи Novavax – у чотири рази.

Для тих, кого вакцинували першою дозою Pfizer, отримання другого щеплення Moderna призвело до утворення в 1,3 рази більше нейтралізуючих антитіл, водночас після уколу Novavax рівень антитіл виявився на 20% нижчим, ніж після двох доз Pfizer.

Також у щеплених спостерігалася різна відповідь Т-клітин після комбінацій різних типів вакцин.

Так, дві дози вакцини AstraZeneca або Pfizer привели до однакової кількості Т-клітин, поєднання вакцини AstraZeneca з другою дозою Moderna – до появи у 3,5 рази більше Т-клітин, а друга доза Novavax показала збільшення кількості Т-клітин у 4,8 рази.

Для Pfizer друга доза Moderna збільшила кількість Т-клітин у 1,5 рази, тоді як друга доза Novavax привела до меншої кількості Т-клітин.

Вакцини від Pfizer та Moderna виготовлені на базі мРНК. Вони доставляють до людських клітин так звану інформаційну РНК, яка самостійно виробляє спайковий білок SARS-CoV-2.

В AstraZeneca, зі свого боку, розробили векторну вакцину від коронавірусу, яка діє подібним чином, проте робить це за допомогою нешкідливого вірусу.

У Novavax створили білкову вакцину проти COVID-19, що містить попередньо виготовлені фрагменти спайк-білка з ад’ювантом, що стимулює імунітет.Не пропустіть