Вчені оцінили придатність планети Арракіс з Дюни до життя

Екранізація роману Френка Герберта “Дюна” викликала неабиякий інтерес до цього фантастичного всесвіту. І не лише серед глядачів, а й серед вчених. Метеорологи та кліматологи вирішили провести незвичайне дослідження, оцінивши придатність до життя планети Арракіс, де розгортається основна дія роману і фільмів.

Автори дослідження взяли за основу докладний опис пустельної планети, залишений самим Гербертом, і впровадили її параметри в кліматичну модель. Виявилося, що Арракіс, хоч і не є гостинним місцем, все ж був би придатний для життя.

Письменник також наголошував, що Арракіс не завжди був пустелею. Колись 91% його території було покрите океанами. Тому дослідники врахували цей фактор, встановивши середню глибину океанів вологої версії Арракіса на рівні 1000 метрів.

Порівнявши умови на пустельному Арракісі та на водному, вчені з’ясували, що покрита океанами планета мала б на 4 градуси Цельсія нижчу середню глобальну температуру. Вологість була б вищою у 86 разів. Але найголовніше, океани змогли б пом’якшити клімат і зробити погодні коливання менш вираженими. Наприклад, на пустельному Арракісі температура здатна підійматися до 70 градусів, а на вологому — “лише” до 45 градусів.

Значна частина планети виявилася б придатною для комфортного життя. А полюси вологого Арракіса покривали б крижані шапки. Лише потужні циклони, періодично породжуючи урагани, могли б створити незручності мешканцям тропічного поясу.

Це дослідження також має науковий інтерес. Вчені порівняли отримані моделі Арракіса з відомими планетами та їх супутниками у Сонячній системі. Вологий Арракіс виявився майже повністю схожим на Землю. При цьому безлюдних варіацій у світі має бути більше, ніж землеподібних.

Дослідження нагадує нам, що оцінювати придатність планети до життя не можна лише за відстанню від зірки. Важливо враховувати всі параметри, включаючи клімат, наявність води та інші фактори. Хто знає, можливо, десь у глибинах космосу дійсно існує планета, схожа на Арракіс, готова прийняти нових мешканців.

Джерело The Conversation

Не пропустіть