Як визначати тролів і фейки в мережі

Цифрову гігієну, так само як і цифрову безпеку в наш час ніяк не можна ігнорувати. Іноді це складно і потребує додаткового часу, але, без цього ніяк.

Правда, є деякі інструменти, які можуть заощадити трохи дорогоцінних хвилин, пише НВ.

Всі ці тролі, боти, фейки так само небезпечні (по-своєму), як і погані паролі, фішингові листи і застаріле програмне забезпечення. Наприклад, фейкова новина може змусити вас прийняти хибне рішення, бот до вас цю інформацію донесе, а троль — постарається переконати вас у тому, що війна — це мир, свобода — це рабство, незнання — сила.

Якість дезінформації зростає, маніпуляції стають все витонченішими, а троля відрізнити від звичайного користувача не так вже й легко, особливо, якщо ти непідготовлений користувач.

Пропоную взяти на озброєння кілька розширень для браузера Google Chrome. Ще раз зазначу, що, встановивши всі ці доповнення — ви на 100% не Обгородіть себе від фейків з тролями.

Фейкогриз — попереджає про маніпулятивні сайти і фейкові новини.

Якщо вам хтось скинув «резонансну новину» або ж ви випадково її побачили у своїй стрічці і перейшли — розширення жовтою плашкою попередить про те, що не варто довіряти цьому сайту або цій конкретній новині.

Базу сайтів наповнюють творці проекту і звичайні користувачі, які помітивши підозрілу новину — можуть відправити її на перевірку. Після вивчення і підтвердження статусу — додадуть у загальну базу.

Самостійно плагін не може визначити, фейкова новина чи ні, він лише перевіряє, чи є ця конкретна новина в списку фейкових чи ні.

TrollessUA — цей плагін допомагає вираховувати тролів у Facebook.

Наприклад, зайшовши укоментарі до публікації якогось відомого політика, блогера (або іншого лідера громадської думки) і якщо серед коментаторів є тролі — то поруч з їхнім ім’ям з’явиться червона мітка.

Це означає, що волонтери проекту самі знайшли або за рекомендацією користувачів і внесли цей фейсбук-профіль у базу тролів.

Всі підозрілі акаунти, яких знаходять — перевіряють вручну на відповідність «ознакам троля» (наприклад, хейтспіч, відсутність власних публікацій та аватарки). Так само як і Фейкогриз, плагін TrollessUA cамостійно не вираховує тролів, а перевіряє, чи є цей користувач Фейсбуку у базі.

MetaBot for Twitter — це плагін для Twitter, працює за схожим принципом, що і TrollessUA.

Творці проекту та волонтери наповнюють базу підозрілими користувачами Twitter і якщо у вашій стрічці промайне такий акаунт — розширення підсвітить його червоним і промаркує: «БОТ».

Як і попередні два плагіни, «MetaBot for Twitter» сам не вміє визначити бот/не бот, він так само спирається на зібрану користувачами базу.

Звичайно, ці три плагіни для вашого браузера не вирішать проблему інформаційної безпеки (гігієни), оскільки ці доповнення не працюють на смартфонах, де ви, найімовірніше, споживаєте велику частину контенту, не вміють без допомоги людини визначати троль/не троль, фейк/не фейк, тому їхні дані не завжди актуальні.

Але вихід є! Найголовніше «доповнення» — ваш мозок і критичне мислення. Користуйтеся, працює не тільки в Google Chrome.


Не пропустіть