Бактерії нового виду “з’їли” бруд на мармурових статуях Мікеланджело

Мармурові скульптури Мікеланджело в каплиці Медічі виглядали тьмяними, тому команда реставраторів вирішила вдатись до допомоги мікробів. Вони використали спеціальні бактерії, які очистили столітній бруд, надавши статуям приємного та оновленого вигляду.

Спеціальні мікроорганізми з’їли плями, бруд і кіптява, залишивши лише чистий мармур. Команда вибрала спеціалізовані штами бактерій, щоб впливати на різні типи плям на мармурі.

Деякі види бактерій можуть процвітати в суворих умовах навколишнього середовища і пристосовані до вживання в їжу речей, які можуть викликати проблеми у людей. Вони можуть розщеплювати навіть бруд на відносно нешкідливі для себе компоненти.

В цьому випадку команда шукала штами бактерій, які роз’їдають плями та інше сміття, не пошкоджуючи сам мармур, і провела випробування на непомітній ділянці мармуру за вівтарем в каплиці.

Вчені знайшли декілька відповідних типів мікробів і використовували гель, щоб нанести їх на статуї.

Це далеко не перший випадок, коли бактерії використовуються для чищення предметів мистецтва. Італія, зокрема, відома тим, що змушує мікроби працювати на благо реставраторів.

Так, бактерії, що поглинають сірку, використовувалися для видалення «чорних корок» з частин Міланського собору, і вони показали себе краще, ніж порівнянна хімічна обробка.

У Пізі штам бактерій, що живиться забруднювачами, допоміг очистити пошкоджені фрески на куполі собору і на кладовищі біля Пізанської вежі. Інші дослідники складають карту бактерій та інших крихітних істот, які вже живуть на картинах. Вони виявили, що деякі мікроби, які оселилися на пігментах, можуть фактично допомогти запобігти погіршенню художніх робіт.

Джерело Nytimes.com

Не пропустіть