Астронавти НАСА у майбутньому зможуть «вирощувати» будинки на Місяці й Марсі з грибів

Астронавти на Місяці й Марсі зможуть «вирощувати» свої будинки з грибів, а не будувати їх. Про це повідомляє CNN з посиланням на NASA.

Транспортування матеріалів або місць проживання, у яких астронавти зможуть безпечно перебувати під час тривалого перебування на Марсі або Місяці, будуть дорогі. Крім того, вони, імовірно, займатимуть багато місця при перевезенні, в той час як треба перевезти ще інші цінні ресурси. NASA вирішили зайнятися цим питанням. Один з проектів NASA в дослідницькому центрі Ames в Каліфорнії присвячений мікоархітектурі. Його вчені займаються створенням житла в непридатних для нормального життя умовах — зокрема, за допомогою грибів і міцелію, невидимих підземних ниток, які складають основу гриба.

«Зараз традиційні проєкти середовища проживання на Марсі схожі на черепаху — переносити будинки на спині — надійний план, але з величезними витратами енергії», — сказала Лінн Ротшильд, головна дослідниця проєкту на ранній стадії. — Замість цього ми можемо використовувати міцелій для вирощування середовищ існування, коли доберемося туди».

Астронавти зможуть взяти набагато компактніше середовище проживання з легких матеріалів. Грибні спори переживуть тривалий космічний політ, і як тільки місце існування буде розміщене на поверхні, все, що космонавти повинні зробити, — це активізувати гриби, додавши воду.

За допомогою грибів вчені лабораторії планують створювати трирівневі житла. Внутрішній шар виросте з грибниці. Наступний — з ціанобактерій, які будуть виробляти кисень як для грибів, так і для колоністів. А зовнішній шар  — з льоду, він буде самостійно поновлюватися. Його завдання — захищати від радіації і забезпечувати бактерії водою. А для того щоб гриби не забруднили середу планети і не завадили біологам шукати там життя, дослідники планують змінити їх гени так, щоб вони стали нездатні виживати зовні.

Джерело CNN
Не пропустіть