Розроблено пристрій, який підключається до смартфона і виявляє коронавірус

Командою фармацевтичного факультету Університету Монреаля було розроблено мініатюрний пристрій для виявлення COVID-19, він підключається прямо до смартфону. Так, згідно з даними дослідників, пристрою необхідний лише зразок слини для того, щоб вже за п’ять хвилин з’ясувати, інфікований користувач чи ні.

На даний момент ефективність розробки була підтверджена в лабораторних умовах, проте також необхідно провести дослідження і в природних умовах. Повідомляється, що розмір прототипу пристрою становить всього п’ять квадратних см, тобто не більше, ніж карта пам’яті для смартфона. Сам пристрій можна охарактеризувати як крихітний спектрометр, який працює за принципом техніки візуалізації для виявлення вірусу в слині. Так, в зразку інфікованого коронавірусною іфнекцією людини камера пристрою здатна виявити від 100 тис до 1 млн частинок.

«Ця людина просто помістить зразок слини на пристрій, підключений до телефону, і отримає результат через кілька хвилин», — сказав Ксав’є Банкі, професор медичного факультету Університету Монреаля.

Пристрій, який довів свою ефективність в лабораторних умовах, але ще не був випробуваний в природних умовах, скоротить звичайний час очікування результатів тестів COVID-19, а також може звільнити ресурси громадської охорони здоров’я за рахунок раннього виявлення безсимптомних носіїв.

«Візьміть, наприклад, співробітника лікарні, який повинен йти на роботу. Якщо він або вона отримає позитивний результат, вони можуть залишитися вдома і уникнути ненавмисного поширення вірусу в середовищі високого ризику», — сказав Банкі.

Працюючи з компанією Plasmetrix з Монреаля, команда професора Банкі розробила прототип пристрою. Він маленький — близько п’яти квадратних сантиметрів, не більше, ніж пристрій для читання карт пам’яті, який підключається до телефону.

Технічно, це мініатюрний спектрометр, який використовує техніку візуалізації, щоб виявити наявність вірусного навантаження в слині. У зразку від зараженої людини окуляр камери пристрою може бачити від 100 000 до одного мільйона частинок.

В даний час більшість скринінгових тестів на COVID-19 засновані на зразках, відправлених в мікробіологічну лабораторію, де вірус виявляється за допомогою полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). Цей метод виявляє сегменти ДНК вірусу після його розмноження.

«Ми йдемо іншим шляхом, який полягає в безпосередньому розпізнаванні присутності вірусу в організмі без будь-яких хімічних маніпуляцій або методів вилучення», — сказав Банкі, який розробив метод разом з аспірантами Джорданом Робертом і П’єром Люком Латрейлем.

Процес починається так само, як в медичній клініці: ватний тампон вводиться в глотку і ніс суб’єкта для збору слини, що містить вірус і антитіло. Потім зразок помещаетмся в тест — пробірку.

Але після цього, замість того, щоб відправляти пробірку в лабораторію, користувач просто вносить краплю суміші в пристрій, підключений до телефону. І через п’ять хвилин вони отримують свій результат: позитивний або негативний.

Технологія використовує крихітні золоті палички, які змінюють колір залежно від навколишнього середовища. «У слині наностержні набувають колір, який спектроскопічний пристрій може точно сфотографувати», — пояснив Банки.

Після того, як користувач отримує результат, спеціалізований персонал може провести подальший аналіз для визначення рівня зараження.


Не пропустіть