Підбираємо відеокарту: на що звернути увагу в першу чергу

Вибір відеокарти для ПК — справа не з простих. Адже потрібно врахувати більше десятка технічних параметрів самої карти, а також її взаємодію та сумісність з іншими компонентами комп’ютера. Враховуючи значну вартість відеокарти, помилитися у виборі зовсім не хочеться. Отже, на що передусім потрібно дивитися?

Сумісність з материнською платою

Усі сучасні відеокарти мають роз’єм PCI-E, але існують дві версії цього слоту — v3.0 та v4.0, які відрізняються пропускною здатністю. Якщо відеокарта підтримує PCI-E v4.0, а материнська плата лише v3.0, то відеокарта буде працювати повільніше. Перевірити сумісність цих двох компонентів можна на сайті виробника відеокарти або подивитися, які роз’єми є на платі.

Взаємодія з процесором

Звичайно, про сумісність відеокарти та процесора не йдеться. Проте слабкий процесор у поєднанні з потужною відеокартою не дозволяє розкрити потенціал відеокарти. Найпростіше скористатися онлайн-таблицями сумісності різних моделей процесорів і відеокарт, складеними на основі тестів. У такій таблиці можна побачити перелік моделей, з якими вдасться отримати найвищий FPS в іграх. Якщо відеокарта підбирається під процесор, що вже стоїть у ПК, то варто обирати найдешевшу з тих, що отримали найвищі результати тесту — це і буде оптимальне поєднання ціни й якості. Якщо комп’ютер збирається з нуля, то можна зробити порівняння відеокарт, обравши пару з цих таблиць в межах свого бюджету.

Об’єм відеопам’яті

Сьогодні стандартом для ігрових відеокарт вважаються 6–8 ГБ пам’яті. Для того щоб грати з роздільною здатністю 4К, доведеться дивитися карти з об’ємом відеопам’яті 12 ГБ і вище, хоча сам по собі значний об’єм ще не гарантує високої продуктивності відеокарти.

Також важливо звертати увагу й на тип відеопам’яті. GDDR5 вже відходить у минуле. Сьогодні у моделях середнього рівня встановлюється пам’ять формату GDDR6, що має майже вдвічі більшу швидкість передачі даних, ніж GDDR5, а у топових картах використовується ще швидша пам’ять формату GDDR6X.

Чим вище розрядність, тим краще

Розрядність шини показує кількість біт інформації, яка передається за один цикл. Чим вищий цей показник, тим вища продуктивність відеокарти. Серед моделей, що сьогодні продаються в магазинах, вже не зустріти розрядності нижче 128 біт, але це навіть не середній рівень. У топових моделях розрядність стартує від 352 біт.

Фізичні розміри

Якщо відеокарта купується для готового комп’ютера, варто переконатися, що для неї вистачить місця, особливо, якщо йдеться про корпус компактного формату. Моделі середнього рівня займають 2 слоти на задній панелі корпусу. Потужним відеокартам частіше за все цього недостатньо. Виробник може вказати, наприклад, 2.5 слоти, але насправді буде зайнято три слоти, бо встановлена відеокарта частково прикриває третій слот, так що використовувати його буде неможливо.


Не пропустіть