15 шкідливих звичок, здатних убити ваш ноутбук

Уникайте їх, і пристрій буде служити набагато довше.

Уникайте ці 15 шкідливих звичок, і пристрій буде служити набагато довше.

1. Ставити пристрій на ковдри і м’які меблі

Ноутбуки виділяють багато тепла, а невеликі розміри не дозволяють оснастити їх такими ж ефективними системами охолодження, як у десктопних комп’ютерів. Тому навіть не особливо потужні лептопи можуть швидко нагріватися.

Коли ноутбук стоїть на твердій поверхні, наприклад на столі, його вентиляційні отвори на дні і з боків відкриті і вільно пропускають потоки повітря. Але коли ви берете з собою працюючий лептоп до ліжка або ставите його на диван, м’які ковдри або подушки здатні запросто заблокувати решітки, що в підсумку призведе до перегріву.

Не кажучи вже про те, що на ліжку або на дивані ноутбук буде збирати більше пилу і ворсу, ніж на столі.

Спати обіймаючи лептоп теж не рекомендується. Може вийти так, що ви дивилися цікавий серіал всю ніч, задрімали, а на ранок виявили, що розчавили його. Тому або відмовтеся від перегляду фільмів в ліжку, або придбайте спеціальну підставку.

2. Перегрівати ноутбук

Не залишайте ваш ноутбук у надто теплих місцях – наприклад, під прямими сонячними променями на підвіконні або в салоні автомобіля. А також поруч з лампами розжарювання і радіаторами.

По-перше, це знову-таки веде до перегріву «заліза» ноутбука і виходу його з ладу. По-друге, від надто високої температури можуть навіть розплавитися пластикові частини пристрою.

3. Сильно трясти пристрій

Якщо ви розмахуєте ноутбуком, коли його кудись несете, або просто гнівно трясе його в хвилини душевного хвилювання, то ризикуєте пошкодити жорсткий диск. Сильні коливання не особливо шкодять твердотілим накопичувачам (SSD), а ось механічні жорсткі диски (HDD) досить вразливі до них.

Тому, якщо не хочете втратити вміст останнього, користуйтесь лептопом акуратно і не піддавайте його сильній трясці в увімкненому стані. Так, і не слід носити ноутбук по місту або возити його в транспорті у невідповіднійй сумці. У якісній сумці лептоп надійно фіксується і буде захищений від падіння і трясіння.

4. Ігнорувати необхідність обслуговування

Рано чи пізно будь-який лептоп починає натужно крутити вентиляторами навіть при мінімальному навантаженні і видавати звуки, схожі на ревіння реактивного двигуна. Ці «крики про допомогу» означають, що прийшла пора почистити нутрощі ноутбука від пилу та іншого сміття.

Якщо ви ігнорували цю процедуру роками, то з вмісту системи охолодження напевно можна буде валянки зваляти.

Якщо ваш ноутбук ще на гарантії – віднесіть його на чистку в сервіс. В іншому випадку можете спробувати провести обслуговування самостійно.

5. Рідко прибирати у кімнаті

У тих, хто лінується прибирати у кімнаті, навіть коли там клубками катається пил, техніка буде сильніше грітися і виходити з ладу частіше. Взагалі це стосується не тільки ноутбуків, але і стаціонарних комп’ютерів. Але лептопи вразливіші до пилу, адже, як ми згадували, їх системи охолодження не такі ефективні, як у десктопів.

Влаштовуйте прибирання хоча б раз на тиждень, протирайте стіл з ноутбуком від пилу, і він прослужить вам набагато довше.

6. Піднімати ноутбук за дисплей

Багато людей, коли збираються перенести відкритий ноутбук з місця на місце, піднімають його за кришку. Робити цього не слід. По-перше, так можна пошкодити петлі, які скріплюють верхню частину ноутбука з нижньої. По-друге, ви здавлюєте матрицю ноутбука пальцями, ризикуючи привести екран в неробочий стан.

7. Закривати кришку з бавовною

У кіно круті хакери, закінчивши злом систем Пентагону, буквально зачиняють кришку лептопа одним різким рухом. Виглядає це стильно.

Але в реальності, неакуратно закриваючи ноутбук, ви можете зіпсувати петлі або розбити екран.

Найнебезпечніше закривати кришку не дивлячись, коли ви залишили на клавіатурі навушники. Так ви практично гарантовано знищите екран, та ще й гарнітуру роздавите. Поводьтеся з екраном дбайливо.

8. Відкривати кришку за один край

Це шкідлива звичка, яка рано чи пізно призведе до виведення петель кришки вашого лептопа з ладу. Вони сконструйовані так, щоб нести однакове навантаження і зліва, і справа. Тому, якщо ви хочете зберегти екран в працездатному стані надовго, не варто піднімати кришку за одну сторону.

9. Тримати пристрій однією рукою

Утримуючи закритий лептоп однією рукою, обхопивши його пальцями зверху і знизу, ви надаєте занадто великий тиск на корпус і матрицю. Люди, які використовують такий хват, потім дивуються, звідки взялося темна пляма на екрані в тому самому місці, де на нього тиснули.

Крім того, коли ви тримаєте відкритий ноутбук за один край, пластик корпусу може тріснути під його вагою.

Є також ризик пошкодити дисковод, якщо він є у вашому пристрої. І нарешті, ви можете просто впустити лептоп. Утримуйте комп’ютер двома руками знизу, і уникнете подібних неприємностей.

10. Пити каву поблизу

Абсолютно очевидна картина: дуже багато п’ють каву (або інші напої) під час роботи з ноутбуком. Але так ніколи не слід робити. Одна з найчастіших причин поломок техніки – потрапляння на неї рідини.

Отже тримайте подалі від ноутбука склянки з кавою, соками і газованою водою. Врахуйте, якщо на лептоп потрапила вода, ще є шанси, що він залишиться в робочому стані. А ось цукровмісні напої практично гарантовано забруднять і окислять комплектуючі пристрої, і без ремонту (часом дуже дорогого) не минеться.

11. Крутити шнур живлення

Іноді кабелі живлення виходять з ладу, але в певному положенні продовжують проводити заряд. І замість того щоб піти і купити новий шнур, недбайливий власник лептопа при кожному підключенні пристрою до мережі електроживлення крутить штекер в роз’ємі, поки нарешті не приведе його в «робочий» стан.

Мало того, що така маніпуляція віднімає зайвий час, вона ще й створює небезпеку для ноутбука.

Або ви рано чи пізно механічно пошкодити роз’єм живлення, або несправний шнур викличе коротке замикання. Кабель не працює – не використовуйте його. Придбайте новий.

12. Їсти над клавіатурою

Ноутбуку можуть нашкодити не тільки напої, але і їжа. Коли ви хрумтите чимось смачним над лептопом, його клавіатура і нутрощі засмічуються крихтами. Це знизить ефективність системи охолодження або зашкодить механічним частинам, якщо шматочки їжі впадуть всередину особливо невдало.

13. «Оптимізувати» систему

За часів Windows XP жорсткі диски були повільними. Одним із способів прискорити систему була дефрагментація. Під час неї спеціальний додаток впорядковує фрагменти файлів на диску, і він починав працювати швидше.

Сучасні SSD-накопичувачі цієї процедурі не потребують, навіть навпаки: вона може привести до їхнього виходу з ладу раніше. Тому не намагайтеся встановлювати на свій ноутбук всілякі «оптимізатори», «чистильники» і інші сумнівні програми, що обіцяють, що через дві хвилини їх роботи пристрій почне «літати». Вони принесуть більше шкоди, ніж користі.

Системі видніше, як підтримувати себе в працездатному стані.

Єдине, що вам слід запам’ятати: не потрібно заповнювати SSD повністю. Нехай хоча б 10-15% його ємності будуть вільні. Тоді накопичувач прослужить довше і не буде гальмувати.

14. Кидати ноутбук

Ще одна шкідлива звичка, яку часто показують у фільмах. Головний герой закінчив працювати з комп’ютером, зачинив кришку і недбало кинув ноутбук на стіл або ліжко.

Кидки і зіткнення небезпечні і для корпусу пристрою, і для його начинки. Саме тому не варто грубо поводитися з ноутбуком самому або давати його маленьким дітям.

Пам’ятайте, ваш ноутбук не спортивний м’яч. Хоча деякі люди думають інакше. Наприклад, Метт Наннері поставив світовий рекорд Longest Throw Of A Laptop Computer по киданню ноутбука, закинувши його на 24,48 метра. Але він навряд чи дбав про збереження лептопа.

15. Розряджати батарею до нуля

В інтернеті гуляє багато міфів про те, як продовжити термін служби акумуляторів різних девайсів. Найпоширеніший з них звучить так: ви повинні періодично розряджати батарею вашого пристрою до нуля, а потім знову заряджати її.

Це було справедливо для старих акумуляторів. Але сучасні літій-іонні батареї не схильні до перезаряду, і в них немає проблем, пов’язаних з профілями заряду. А ось садити акумулятор до нуля шкідливо, тому підключайте ноутбук до мережі як мінімум при 20% заряду.

Не пропустіть