12 легких дистрибутивів Linux, які «вдихнуть» життя в ваш старий комп’ютер

Windows 7 померла, а «Десятку» ваше залізо не тягне. Підшукаємо їм заміну.

Microsoft припинила підтримку Windows 7. Корпорація недвозначно натякає, що пора оновлюватися до «Десятки». Але у Windows 10, незважаючи на всі її переваги, є очевидний недолік: вона не дуже добре працює на старому «залізі», на якому Windows 7 ще працювала досить спритно.

Якщо при спробі запустити Windows 10 ваш ноутбук починає натужно скрипіти, а модні планшетні плоскі вікна перетворюються в слайд-шоу, не поспішайте його викидати. Реанімувати пристрій допоможе Linux.

Встановити систему нескладно – досить слідувати інструкції . З Linux ви забудете про повільність старого комп’ютера і проблеми з вірусами, а також отримаєте оновлювану і підтримувану систему на старому залізі.

Дистрибутиви на початку списку зручніші і простіші в роботі. Ті, що в кінці, трохи складніші в освоєнні, але працюють навіть на такому старому залозі, де насилу запускався Windows XP.

1. Linux Mint

Це кращий варіант для тих, хто ніколи не мав справи з Linux. Mint дуже простий в освоєнні, стабільно працює навіть на найстарішому залозі і симпатично виглядає. У нього є варіація з оболонкою Cinnamon для більш сучасних пристроїв і Xfce для старих машин.

Система надає зручний магазин додатків (ніякої метушні з «Терміналом») і наочне меню налаштувань. Mint куди швидше, ніж Windows 7, не кажучи вже про «Десятку».

Мінімальні системні вимоги: процесор 1 ГГц, 1 ГБ оперативної пам’яті, 15 ГБ вільного місця на жорсткому диску.

Завантажити Linux Mint → 

2. Zorin OS

Своїм зовнішнім виглядом Zorin OS старанно мімікрує під Windows 7, щоб новачки не губилися. Його Lite-версія добре оптимізована для малопотужних комп’ютерів. Всі програми, розроблені для Mint і Ubuntu, сумісні і з Zorin OS, так що у вас не буде нестачі в додатках.

Мінімальні системні вимоги: процесор 1 ГГц, 1 ГБ оперативної пам’яті, 10 ГБ вільного місця на жорсткому диску.

Завантажити Zorin OS →

3. Manjaro

Manjaro побудований на Arch, швидкому й універсальному дистрибутиві, але, на відміну від останнього, забезпечений зручним монтажником. Поставляється з Xfce для старих комп’ютерів і з KDE для сучасних. Крім того, є варіанти Manjaro з іншими середовищами, підтримуваними спільнотою.

Якщо вам здається, що в Manjaro встановлено багато зайвого, можна скористатися Manjaro-Architect і зібрати систему під свої потреби. Плюшки Arch як Rolling release і AUR додаються.

Мінімальні системні вимоги: процесор 1 ГГц, 384 МБ оперативної пам’яті, 10 ГБ вільного місця на жорсткому диску.

Завантажити Manjaro →

4. Linux Lite

Легкий дистрибутив, побудований на Ubuntu. Націлений на Windows-користувачів, які вирішили мігрувати на Linux. Містить вбудований офісний пакет, медіапрогравачі та браузер, готові до використання з коробки.

Мінімальні системні вимоги: процесор 700 МГц, 512 МБ оперативної пам’яті, 10 ГБ вільного місця на жорсткому диску.

Завантажити Linux Lite →

5. Xubuntu

Xubuntu – офіційнийфлавор популярної Ubuntu. З тією різницею, що замість не дуже повороткого Gnome тут використовується Xfce. Це швидка, але при цьому функціональна та з широкими налаштуваннями середовища робочого столу. Xubuntu сумісна з усіма додатками і репозитаріїв Ubuntu.

Мінімальні системні вимоги: процесор з частотою від 500 МГц, 512 МБ оперативної пам’яті, 7,5 ГБ вільного місця на жорсткому диску.

Завантажити Xubuntu →

6. Debian

Debian відомий стабільністю і консервативністю. Що ще потрібно старому комп’ютеру? Це один з найстаріших і найпопулярніших дистрибутивів – Ubuntu заснована на ньому. З легким середовищем робочого столу Debian приживеться на всякому залізі.

Мінімальні системні вимоги: процесор – 1 ГГц, 256 МБ оперативної пам’яті, 10 ГБ вільного місця на жорсткому диску.

Завантажити Debian →

7. Lubuntu

Ще один флавор Ubuntu, на цей раз з Lxde. Розрахований на використання на ще більш старих комп’ютерах. Lxde не настільки функціональна, як Xfce, але невибаглива і може запуститися практично на будь-якій конфігурації.

Мінімальні системні вимоги: процесор – від 266 МГц, 128 МБ оперативної пам’яті, 3 ГБ вільного місця на жорсткому диску.

Завантажити Lubuntu →

8. Bodhi Linux

Простий і швидкий дистрибутив, заснований на Ubuntu. Використовує легке віконне середовище Moksha, що містить Enlightenment 17.

Мінімальні системні вимоги: процесор – від 500 МГц, 128 МБ оперативної пам’яті, 5 ГБ вільного місця на жорсткому диску.

Завантажити Bodhi Linux →

9. antiX

Швидкий і гнучкий дистрибутив, заснований на Debian. Надає власне графічне середовище під назвою antiX Magic, дуже швидко працює на старих машинах. Систему можна встановити навіть на флешку – вона займає всього 2,7 ГБ пам’яті.

Мінімальні системні вимоги: будь-який процесор i686 або x86_64, 258 МБ оперативної пам’яті, 2,7 ГБ вільного місця на жорсткому диску.

Завантажити antiX →

10. Puppy Linux

10 ГБ на диску, 5 ГБ, 3 ГБ… Якщо ви вважаєте, що цього забагато для Linux, спробуйте Puppy. Цей дистрибутив займе всього 200 МБ. При цьому Puppy Linux – повноцінна система зі своїми програмами і репозитарієм.

Мінімальні системні вимоги: процесор – 333 МГц, 64 МБ оперативної пам’яті, 200 МБ вільного місця на жорсткому диску.

Завантажити Puppy Linux →

11. SliTaz

Ще більш компактний дистрибутив, націлений на те, щоб працювати цілком з оперативної пам’яті. У розгорнутому стані займає близько 100 МБ, образ Live CD – менше 40 МБ.

Мінімальні системні вимоги: будь-який процесор i686 або x86_64, 128 МБ оперативної пам’яті, 100 МБ вільного місця на жорсткому диску.

Завантажити SliTaz →

12. Slax

Воістину мініатюрний дистрибутив, іменований розробниками як «кишеньковий». Незважаючи на маленький розмір, він пропонує симпатичний графічний інтерфейс. Поставляється тільки з браузером і терміналом, все інше ви можете встановити вручну. Slax працює з репозиторіями Debian.

Мінімальні системні вимоги: будь-який процесор i686 або x86_64, 48 МБ оперативної пам’яті, 220 МБ вільного місця на жорсткому диску.

Завантажити Slax →