Революція «держави в смартфоні»: нові документи та 10 електронних послуг сервісу «ДіЯ» в масштабному апгрейді

Уряд презентував суттєво оновлену версію «Дії» – автоматизованого сервісу, який надає державні послуги виключно онлайн. Деякі нововведення навіть назвали революційними

«Це революція!», – так назвав одну з нових послуг додатка «Дія» Михайло Федоров, міністр цифрової трансформації. Саме це відомство відповідальне за «переїзд» нашої держави в смартфон.

Пафосну заяву головний «айтішник» України зробив під час Diia Summit – презентації оновленої версії державного онлайн-сервісу. Захід відбувся п’ятого жовтня – через вісім місяців після старту проекту. Всього урядовці презентували 10 нових послуг «держави в смартфоні».

Не забули в міністерстві похизуватися й високими, як корабельна сосна, досягненнями. Якщо вірити цифрам, які пролунали зі сцени, з моменту старту у лютому 2020 року «Дія» вже допомогла заощадити майже півмільярда гривень. Окремий профіт – це, так званий, антикорупційний ефект, який у міністерстві оцінили в 841 мільйон.

Також чиновники порахували економію на «залізі» для цілої купи державних органів – вийшло 2,8 мільярда. Тобто, сумарно «Дія» вже «заробила» більше 4 мільярдів гривень. А наступного року ця цифра має сягнути 10 мільярдів.

Рахувати «чужі» гроші, звісно, дуже цікаво, але все ж таки найцікавіша частина презентації – це знайомство з новими послугами «Дії». Умовно їх можна поділити за «місцем» отримання: на сайті та в додатку.

Нові послуги на сайті

Нових послуг на сайті всього три. Дві стосуються бізнесу, ще одна значно спростить життя людям, які щойно стали батьками.

Реєстрація компанії онлайн. Відтепер можна зареєструвати товариство з обмеженою відповідальністю, не виходячи з інтернету. На це піде всього 30 хвилин. За словами розробників «Дії», раніше процедура в середньому займала 20 годин. Тобто, час на те, щоб зареєструвати товариство, скоротився в 40 разів.

Послуги в сфері будівництва. Нова версія сервісу «Дія» дозволяє забудовникам подати онлайн повідомлення про статус будівельного об’єкту. Наразі можна повідомляти про:

  • початок підготовчих робіт;
  • початок будівельних робіт;
  • готовність об’єкта до експлуатації.

Ці послуги – частина єдиної електронної системи у сфері забудови міст, яка прийшла на зміну славнозвісному реєстру ДАБІ. «Цей реєстр не належав державі, а контролювався приватними особами», – відзначив заступник міністра цифрової трансформації Олексій Вискуб.

А ось новий реєстр, за його словами, є абсолютно відкритим і прозорим, захищеним і надійним. Кожен документ в ньому підписується електронним цифровим підписом відповідальної особи.

Електронна версія «єМалятко». Нарешті комплексна послуга «єМалятко» теж «переїхала» в онлайн. Це означає, що батьки тепер можуть на сайті «Дії» замовити, наприклад, свідоцтво про народження, визначення походження дитини або купи інших документів. В переліку всього дві основних та шість послуг на вибір.

Вже зараз електронний «єМалятко» доступний майже для 400 пологових будинків України.

Також в тестовому режимі почав працювати сервіс реєстрації місця проживання дитини віком до 14 років. Поки що послуга доступна лише в Києві та Харкові. Але до кінця року вона має запрацювати і в інших населених пунктах.

Нагадаємо, що всього на сайті «Дія» доступні 27 державних послуг. А в особистому електронному кабінеті громадянина можна отримати інформацію з шістьох реєстрів.

Нові послуги в додатку «Дія»

Суттєво розширився і функціонал додатка «Дія», в якому з’явилося відразу сім нових послуг. Серед них і вже згадана «революційна» – так Федоров назвав можливість ділитися цифровою копією документів.

Шеринг документів. Кожен документ в додатку має свій QR-код. Він дозволяє «ділитися» документом, наприклад, в банку чи на пошті. Щоправда, перелік компаній, які підтримують таку послугу, поки що, м’яко кажучи, дуже обмежений: «Укрпошта», «Нова пошта», Монобанк та Приватбанк.

До того ж відтепер з’явилася можливість «поділитися» технічним паспортом на автомобіль з іншою людиною. Це дуже зручно, коли, наприклад, користуєшся автомобілем, який зареєстрований на іншого члена родини.

Нові документи. Оновився в додатку і перелік цифрових документів. У новій версії «Дії» відображається індивідуальний податковий номер (ІПН) – той самий, який у податковій видають у вигляді папірця, незахищеного ніякою обкладинкою.

Переселенці зможуть побачити довідку внутрішньо переміщеної особи.

Також додаток передбачає наявність свідоцтва про народження дитини – якщо документ не відображається, його можна додати.

Сплата штрафів. За останні роки українці відвикли сплачувати штрафи за порушення правил дорожнього руху. Але поступово покарання для «неслухняних» водіїв повертаються. То ж розробники «Дії» вирішили максимально спростити цю процедуру – додаток показує наявність штрафів та дозволяє сплатити їх в декілька кліків через платіжні системи Apple та Google, або карткою.

Так само можна «позбутися» й виконавчих впроваджень. Спочатку перевіряєте їх наявність. І, за потреби, сплачуєте. Звісно, як і раніше, розставатися з грошима дуже «боляче», але відтепер це можна зробити швидко. А в зекономлений час можна подумати над тим, чи варто було порушувати правила.

Проте не забувайте: щоб бачити актуальні штрафи, в «Дії» має бути інформація про ваше водійське посвідчення та технічний паспорт «сталевого коня». Якщо в техпаспорт вписані не ви, то треба буде попросити власники «поділитися» за вами цим документом. Про шеринг ми вже розповідали вище.

Перевірка документів. Нова «Дія» навчилася перевіряти дійсність цифрових документів. Для цього треба відкрити додаток, а потім перейти до функції сканування QR-коду. Далі наводите камеру на код документа іншого користувача «Дії».

Все інше додаток зробить сам: він відправить запит до державного реєстру та повідомить, чи дійсний документ, що вам «підсунули».

Що далі

Нова «Дія» – це лише один з етапів «переїзду» держави в смартфон. На презентації Михайло Федоров пообіцяв, що вже в листопаді парламент отримає проект закону, який передбачає створення в Україні спеціальної економічно-правової зони. Вона буде називатися «Дія Сіті» та пропонувати компанії податкові пільги та інші бізнесові «ласощі».

«Вже багато компаній стали в чергу, щоб відкрити власну справу в цій спеціальній економічно-правовій зоні», – запевнив керманич Мінцифри.

Також, за словами Федорова, з 1 вересня 2021 року державним органам буде заборонено вимагати у громадян паперові документи. Відповідні зміни в законодавство уряд планує внести «найближчим часом».


Не пропустіть