Як вибрати повербанк: особливості вибору, характеристики, на що звернути увагу
Підготували великий гайд про вибір повербанку. Види, особливості, характеристики та які бувають повербанки.
Вибір повербанка – це більш важлива задача, ніж здається на перший погляд. Окрім об’єму акумулятора, є ще немало параметрів, на які варто звертати увагу, щоб отримати продукт, який підходить під ваші потреби. У цьому матеріалі ми в ITsider.com.ua підготували для вас детальний посібник по вибору повербанка, завдяки якому ця задача буде значно легшою.
Повербанк характеризується матеріалом для накопичення енергії, розміром батареї, характеристиками струму та підтримкою різних зарядних стандартів (як звичних, за допомогою зарядного кабеля, так і бездротових). Наслідком некоректного підбору повербанка може стати ситуація, при якій швидкість зарядки буде значно нижчою, ніж очікувалось, через вибір бюджетного варіанту, або ж навпаки: дорогий повербанк не буде підтримувати потрібний для вашого пристрою стандарт.
Матеріал для накопичення енергії
У повербанках використовуються різні матеріали та сполуки, які накопичують енергію (також відомі як “електрохімічна система”). Сучасні повербанки, у більшості випадків, оснащені трьома типами електрохімічних систем: Li-ion (літій-іонні), Li-po (літій-полімерні), а також Graphene (графенові).
Літій-іонні акумулятори найчастіше зустрічаються у смартфонах, планшетах та схожій портативній користувацькій техніці. Ця технологія надійна та недорога, але у неї є недолік у вигляді швидшого використання ресурсу, навіть коли пристрій не використовується. Через це літій-іонні акумулятори все рідше використовують при виробництві повербанків.
Літій-полімерні акумулятори більш компактні, ніж літій-іонні, завдяки чому повербанк може стати меншим без зменшення об’єму (тут варто згадати про існування чохлів для смартфонів з вбудованими повербанками). Також у таких акумуляторів нижча схильність до втрати ресурсу з часом, коли пристрій не використовується, але кількість циклів заряду, після яких літій-полімерний акумулятор втрачає ресурс, у середньому менша, ніж у літій-іонних.
Найдорожчий, але і найкращий по всіх параметрах матеріал – графен. Повербанків з графеновими акумуляторами небагато (у першу чергу – через високу ціну), але такі рішення справді виграють у конкурентів по всіх параметрах. За даними itsider.com.ua швидкість зарядки у таких повербанків приблизна у 4 рази більша, порівнюючи з літій-іонними, при цьому вони пропонують приблизно у 5.5 разів більший об’єм при однаковій вазі. Ресурс графенових акумуляторів приблизно у 1.5 раза більший, ніж у літій-іонних.
Об’єм повербанків
Як ми вже згадували, об’єм акумулятора у повербанку – не єдине, на що слід звертати увагу, але цей пункт також дуже важливий. Заявлений об’єм може відрізнятися від того, що користувач отримує на практиці (переважно – від 5 до 15 відсотків), адже при передачі енергії ККД не може бути 100-відсотковим. У більшості випадків, бюджетні повербанки мають нижчий показник ККД, ніж дорожчі рішення.
Загалом, є декілька діапазонів об’єму акумулятора повербанку для різних ситуацій, і зараз ми розглянемо, як вибрати повербанк, опираючись на ваші потреби. Перший варіант – повербанки до 5000 мАг. Це компактні рішення, які не займають багато місця та дають можливість зарядити ваш гаджет, щоб залишатися на зв’язку. Такі рішення найкраще підходять для підстраховки, але покладатись на зарядку декількох пристроїв від такого повербанка не варто.
Наступний діапазон – від 5000 до 10000 мАг. Це оптимальний вибір по відношенню об’єму акумулятора до компактності, тому чудово підійде для використання у міських умовах. Такий повербанк дасть можливість декілька разів зарядити ваш смартфон, або ж зарядити декілька пристроїв.
Далі варто розглянути діапазон від 10000 до 15000 мАг. Такі повербанки чудові у подорожах, або ж у випадках, коли ви розраховуєте на щоденну зарядку смартфона, планшета, навушників та смарт-годинника. Щоправда, їх вже не можна віднести до компактних, тому слід розуміти, що носити такий повербанк у кишені буде незручно.
Більші павербанки – від 15000 до 30000 мАг (та більше), найкраще підходять для зарядки ноутбука (але у цьому випадку критично важлива потужність, з якою повербанк може заряджати пристрої), а також для походів. Ці повербанки достатньо масивні, і їх варто розглядати, як варіант для покупки, у випадку, якщо ви плануєте транспортувати повербанк у рюкзаку.
Також є рішення з об’ємом від 30000 мАг, але їх можна віднести вже до класу портативних зарядних станцій. Такі пристрої останнім часом стали популярними, і потрібні для ситуацій, коли потрібне надійне джерело живлення, яке дозволяє тривалий час заряджати ваші гаджети, а при потребі зможе живити і більш вимогливий пристрій.
Напруга, сила струму та потужність
На те, наскільки швидко відбувається процес зарядки, впливає сила струму та напруга. Важливо розрізняти вхідний струм та напругу, які позначаються на пристрої як Input (зарядка самого повербанка), а також вихідний струм та напругу, що свідчать про швидкість зарядки пристроїв від повербанка (позначається, відповідно, як Output). Якщо у повербанка декілька вихідних портів, у них ці параметри можуть відрізнятись, що зазвичай вказується на самому пристрої та в описі його характеристик.
Важливо, щоб для повербанка вихідні характеристики зарядки підходили для гаджета, який ви плануєте заряджати, а вхідні – підходили для зарядного блока, яким ви будете заряджати сам повербанк. Показники можуть бути більшими, ніж підтримуються у пристрою, який ви плануєте заряджати (у такому випадку він буде заряджатися з максимальною підтримуваною потужністю, це буде відрегульовано вбудованим контролером), але якщо показники будуть меншими, процес зарядки пристрою від повербанка буде повільнішим.
Напруга у більшості випадків не викликає питань та варіюється від 3.5 В до 5 В. Сила струму – більш важливе питання, адже загальний максимальний показник сили струму у повербанку може бути меншим, ніж сумарні показники окремих портів. Допустимо, повербанк має два USB-A порти по 2.5 А, але загальний максимальний струм – 4А. Таку ситуацію найчастіше можна бачити у бюджетних повербанках, а також у рішеннях, що мають багато портів.
Крім цього, у випадку, якщо всі порти мають спільну мікросхему керування, якщо ви підключите декілька пристроїв, порти будуть мати мінімальну силу струму. Допустимо, якщо один порт може видавати 1 А, а інший – 2 А, одночасне підключення двох пристроїв дасть ситуацію, в якій два порти будуть видавати по 1 А. Для уникнення такої ситуації варто вибирати пристрої, що підтримують технологію Smart IC.
Якщо мова йде про потужність у Вт, тут все досить просто. Вона вказується не завжди, але її легко можна визначити – для цього слід перемножити показники сили струму та напруги. На це особливо слід звертати увагу, коли ви плануєте заряджати ноутбук від повербанка. Допустимо, енергоспоживання вашого ноутбука, у середньому, складає 30 Вт на певну одиницю часу, а зарядка відбувається при потужності 20 Вт – у такому випадку пристрій просто буде розряджатися під час роботи, незважаючи на підключене джерело живлення (процес розрядки буде просто сповільнений).
Роз’єми у повербанку
Набір роз’ємів – досить важливий момент при виборі повербанка. Повербанки оснащені вхідними (зазвичай, одним), та вихідними портами. Вибір вхідного порта – нескладне завдання – варто надавати перевагу USB Type-C та уникати microUSB, а у випадку, якщо ви користувач пристроїв Apple потрібні повербанки з Lightning, і для вас зручніше використовувати цей роз’єм, є рішення і з Lightning у ролі вхідного порта. У зарядних станціях іноді використовують DC-роз’єм, щоб акумулятор великого об’єму швидше заряджався.
Вхідні роз’єми – дуже схоже питання. Найчастіше зустрічаються звичайні USB-A, а також сучасний стандарт USB-C. Якщо у повербанку, поряд з USB-A/USB-C є порт microUSB, це не так критично, як з вхідним портом, і може бути корисно у деяких випадках. І, як ми вже згадували, користувачам продукції Apple може бути корисним порт Lightning.
Швидка зарядка
Варто зазначити, що багато сучасних смартфонів та інших пристроїв мають підтримку швидкої зарядки – при цьому процесі збільшується сила струму та напруга. Для того, щоб не зношувати акумулятор, використовується контролер, який динамічно змінює потужність зарядки. Для уніфікації процесу розумної швидкої зарядки створено ряд відповідних стандартів.
Найпопулярнішими стандартами, якими оснащуються пристрої та повербанки, є Power Delivery (від 5 до 20 В при від 1.8 до 5А, найновіша версія – 3.0), що найчастіше використовується в ноутбуках, та Qualcomm QuickCharge (найновіша версія – 5.0), якою оснащені багато популярних смартфонів. Важливо, щоб відповідний стандарт (а також його версію), підтримував не лише пристрій, а й повербанк, а іноді і його конкретний порт.
Бездротова зарядка
У випадку, якщо ваш смартфон, смарт-годинник чи навушники підтримують бездротову зарядку, варто задуматись над покупкою повербанка з підтримкою стандартів бездротової зарядки. У такому випадку можна навіть не діставати зарядний кабель – достатньо просто прикласти пристрій до повербанка у відповідному місці.
Найпопулярніший стандарт у цій області – Qi. Саме він використовується у частині смартфонів Apple, Samsung, Xiaomi та інших виробників, які створюють смартфони з підтримкою бездротової зарядки. Окрім цього, деякі сучасні флагмани Apple мають підтримку MagSafe, і на ринку є повербанки з підтримкою цього стандарту. Також варто зазначити, що будь-який повербанк з підтримкою бездротової зарядки має вищий ККД при зарядці кабелем, ніж через Qi чи MagSafe, адже при бездротовій зарядці втрати більш значні.
Зарядний кабель
Незважаючи на те, що частина повербанків мають підтримку бездротової зарядки, у більшості випадків для процесу зарядки потрібен кабель. Переважно з повербанками поставляються зарядні кабелі, але вони досить часто неякісні. Вони часто мають малу довжину, легко деформуються та зношуються, а також сильно нагріваються. Якщо у комплекті з повербанком ви отримали неякісний кабель, краще не ризикувати та купити окремо новий, від перевіреного виробника.
При покупці окремого кабеля слід звертати увагу на те, що він підходив і для вашого смартфона, і для порта у повербанку. Окрім цього, можна розглянути кабелі з розгалуженням на різні порти, що дасть можливість заряджати одним кабелем пристрої з різними роз’ємами (що важливо, не одночасно). Деякі повербанки також мають вбудований кабель, який може “ховатися” у корпусі, і в цьому випадку потрібно перевірити, чи він підходить для ваших пристроїв.
Захисні шари
У повербанків є ряд шарів захисту, які працюють на усіх рівнях. Ми зосередимося на трьох основних, і розпочнемо зі захисту від перепаду напруги. Переважно у дорожчих повербанках використовуються складні системи для запобігання перепадам напруги, що важливо для продовження роботи пристрою при живленні від мережевого фільтра чи генератора.
Окрім цього, важливим параметром є матеріал корпусу. Його слід обирати в залежності від умов, у яких буде використовуватись повербанк. У випадку, якщо він має використовуватись у екстремальних та непередбачуваних умовах, краще обирати рішення, що має металевий корпус. Для додаткового захисту від падінь та холоду можна придбати чохол.
Ще один параметр, який може повпливати на захист повербанка – захист від вологи та пилу. Якщо повербанк має заглушки для портів, це дозволить захистити його при використанні в екстремальних умовах. Особливо добре, якщо у повербанка буде ще й стандарт IP67 чи IP68, що гарантуватиме його безпеку при попаданні вологи всередину.
Індикація та додатковий функціонал
У більшості випадків повербанки оснащені світлодіодами для індикації рівня заряду вбудованого акумулятора (від 4 до 5), і це дає можливість лише приблизно розуміти ситуацію, адже якщо світиться 1 діод, це може бути і 20 відсотків, і 1 відсоток. У деяких рішеннях для цього використовуються дисплеї, але це збільшує ціну повербанка, і зустрічається не так часто, як світлодіоди.
У повербанків може бути багато корисних додаткових функцій. Так, вбудований ліхтарик – це корисна річ, навіть якщо не дуже часто використовувана. Окрім цього, до корисних фішок варто віднести можливість зарядки повербанка від прикурювача в автомобілі, а також можливість “наскрізної зарядки”, тобто одночасної заряджати повербанк, а також пристрою від нього.
Висновки
Словом, вибір повербанка – це трохи складніше, ніж може здатись на перший погляд, але якщо трішки розібратись, можна отримати ідеальний варіант для своїх потреб. У підсумку ми розглянемо, на які основні параметри слід звертати увагу при виборі повербанка у залежності від потенційного сценарію використання.
Якщо ви плануєте придбати повербанк для щоденного використання зі смартфоном, варто звертати увагу на рішення до 10000 мАг. Особливою перевагою буде підтримка бездротової зарядки, а також вбудований кабель (варто звернути увагу на те, чи відповідає він роз’єму вашого смартфона).
У ситуації з повербанками для туризму та використання в ролі тривалого джерела живлення варто звертати увагу на рішення об’ємом близько 20000 мАг та більше. Плюсом буде широкий набір портів, наявність вбудованого ліхтарика, а також хороший захист.
Якщо вам потрібен повербанк для ноутбука, слід звертати увагу на те, якою вихідною потужністю характеризується обране рішення. Якщо у вас енергоефективний ультрабук з U-процесором – ймовірно, вистачить потужності 65 Вт. Якщо ігрове рішення – потрібно 100 Вт та більше (точна інформація про підтримувану вашим ноутбуком потужність вказана на його блоці живлення).
На випадок, якщо потрібно заряджати паралельно багато пристроїв, а при потребі живити більш вимогливі електроприбори – можливо, повербанк – не ваш вибір, і потрібно розглянути, як варіант для покупки, портативну зарядну станцію. Тим не менше, навіть у такому випадку компактний повербанк не завадить, адже він зможе виручити у скрутній ситуації та не дасть залишитись без зв’язку.