Що роблять соцмережі з акаунтами померлих людей
Всього через кілька років в соціальних мережах сторінок померлих людей буде більше, ніж живих: про це говорять дослідження аналітика Штефана Коха, який побудував розрахунки на статистиці ООН по народжуваність і смертність. Тільки в Facebook зараз близько 50 млн акаунтів – «мертві душі» – за даними інтернет-порталу Secretmag.
Що роблять соцмережі в разі смерті користувача? З тих пір, як один з програмістів Facebook загинув в автокатастрофі, в компанії прийняли процедуру меморізації акаунтів. Якщо адміністраторам повідомляють про те, що господар сторінки пішов в інший світ, його обліковий запис блокують, запити на додавання в друзі відключають, а профіль виглядає, як фото в траурній рамці з епітафією. На сторінці можна публікувати меморіальні написи і співчуття рідним.
За новими правилами, для неї призначається «хранитель» з числа спадкоємців, який може вивантажити архівні пости і фотографії в офлайн, однак, не має доступу до особистого листування покійного. Instagram надає альтернативу: перевести аккаунт в меморіальний або видалити, а Twitter ліквідує обліковий запис без можливості вибору. Google просить користувачів вибрати заздалегідь, як вчинити зі сторінкою в разі їх відходу з життя, і потім періодично перевіряє активність акаунтів.
«ВКонтакте» і «Однокласники» також закрили опцію додавати померлого користувача в друзі. Після надання Свідоцтва про смерть і нотаріального документа адміністрації соцмережі, спадкоємець може розпорядитися про видалення облікового запису або переведення його в статус меморіального. Для публічних персон соціальні мережі роблять виняток, включаючи режим пам’яті, спираючись на публічні некрологи.
З недавнього часу можна заповідати свій аккаунт. У 2015 р фахівець з безпеки IBM Майкл Хамелін розбився в автокатастрофі, тоді весь сімейний цифровий архів, який він вів, став недоступний для близьких: так надійно були встановлені паролі, які не змогли зламати навіть друзі-хакери.
Тому для подібних випадків поштові та хмарні сервіси, а також соцмережі в США стали вводити процедури розкриття ключів для входу спадкоємцям померлих користувачів. У Великобританії в заповіт рекомендують вносити логіни і паролі. Родичі розпоряджаються аккаунтом мертвих рідних по-різному: хтось публікує фотографії та приймає співчуття, а деякі ведуть переписку і навіть відповідають від імені колишніх власників акаунтів.