Папороть і щури: як виглядала Земля після загибелі динозаврів

Близько 66 мільйонів років тому в Землю врізався астероїд, і почалося одне з найбільших в історії масових вимирань. Саме тоді зникли динозаври, а разом з ними ще 75% живих істот. Вчені давно встановили цей факт. Але залишалося невідомим, як саме екосистеми відновлювалися після такого катаклізму, бо в відкладеннях відповідної епохи практично не збереглося жодних скам’янілостей.

Все змінилося в 2016 році, коли палеонтологи з Денверського музею природи і науки почали вивчати формацію Коррал-Блаффс в Колорадо. У шарах породи, що сформувалися незабаром після Великого вибуху, вони виявили десятки скам’янілих кісток рептилій і ссавців, залишки рослин. Виявилося, що в цьому місці осадові шари накопичувалися протягом десятків мільйонів років, створивши свого роду «тимчасову капсулу» доісторичної природи, повідомляє Science.

Всього вдалося знайти останки 16 видів тварин, 6 000 скам’янілостей рослин і як 37 000 зразків пилку. Проаналізувавши знахідки, вчені змогли встановити, що відбувалося на Землі в перший мільйон років після зникнення динозаврів.
Так, через 100 000 років після удару астероїда відновилися невибагливі папороті. У той час на планеті мешкали ссавці, за розмірами можна порівняти з сучасними щурами (всі великі види не змогли пережити вимирання).

Через 200 000 років їх популяція подвоїлася, і дорослі особини «доросли» до розмірів єнотів (приблизно 5-6 кг). Папороті почали поступатися місцем пальм.

Через 300 000 років великі тварини досягли ваги 20 кілограмів, а серед рослин з’явилися волоські горіхи.

У відкладеннях, що виникли через 700 000 років після катаклізму, вчені виявили найдавніший у світі бобовий стручок. Ссавці продовжували збільшуватися в розмірах і в ту епоху зрівнялися з сучасними вовками. Вчені прийшли до висновку, що бурхливе зростання було пов’язане з появою нових рослин, багатих поживними речовинами. На той час відновилися і ліси.

Аналіз залишків рослин показав, що за охоплений період планета пережила три глобальних потепління. Так, відразу після падіння астероїда середня температура піднялася на 5 градусів Цельсія.

Вчені відзначили: враховуючи, яких збитків було завдано Землі падінням астероїда, час відновлення в 700 000 років не здається дуже довгим. Подібні дослідження можуть показати, як екосистеми Землі здатні регенерувати після руйнувань і вимирань, пов’язаних з діяльністю людини.


Не пропустіть