На Марсі зафіксовано підвищення концентрації кисню

Непередбачувану зміну концентрації кисню на Марсі зафіксував ровер Curiosity в кратері Гейла

Марсохід Curiosity, який приступив до роботи в 2012 році, повідомив про різке зростання концентрації органічного кисню в атмосфері Червоної планети. Перебуваючи в кратері Гейла, аналізатор газів, встановлений на борту марсохода, зафіксував, що концентрація кисню зросла на 30%. За підсумками спостережень, що проводилися з 2013 року, з’ясувалося, що атмосфера Марса складається на 95% з вуглекислого газу (CO2), на 2,6% з молекулярного азоту (N2), на 1,9% з аргону (Ar) і на 0,16% з молекулярного кисню (O2), 0,06% становить окис вуглецю (CO), а решта соті долі відсотка складають інші гази, присутні в атмосфері в мізерній кількості.

Співвідношення газів змінюється кожну пору року. Наприклад, концентрація метану протягом всього марсіанського року становить близько 0,00000004%, а напередодні осені зростає на 60%. Однак концентрація кисню змінюється практично непередбачувано. Планетолог Мелісса Тренер (Melissa Trainer) з Центру космічних польотів імені Годдарда НАСА (NASA Goddard Space Flight Center), яка очолювала дослідження, вважає, що причиною коливань концентрації кисню може бути якесь хімічне або біологічне джерело чи поглинач, який може мати подібний вплив на атмосферу.

«Ми з усіх сил намагаємося пояснити це. Той факт, що поведінка кисню не завжди ідеально повторюється кожного сезону, змушує нас думати, що це не пов’язано з динамікою атмосфери. Це може бути якесь хімічне або біологічне джерело чи поглинач, який ми поки не можемо пояснити», – сказала Тренер.

Вчені не виключають і вплив вуглекислого газу, що замерзає на полюсах Червоної планети. Згідно з цим припущенням, замерзаючи, він утворює зони зниженого тиску, які згодом охоплюють всю планету.

Джерело NASA

Не пропустіть