Огляд Asus ROG Ally – топова портативна консоль з AMD Ryzen Z1 Extreme на Windows 11
В останні роки на ринку портативних консолей відбуваються відчутні рухи – так, тепер окрім Nintendo Switch та китайських ігрових консолей, на ринку з’явились і дуже цікаві варіанти від відомих брендів, які, що цікаво, при цьому пропонують і значно цікавішу ціну, аніж китайські конкуренти. У любителів портативного геймінгу зараз, мабуть, найкраща варіативність цікавих девайсів за останнє десятиліття.
У першу чергу, це, звісно, зробив Steam Deck від Valve, але вже зараз на ринку є конкуренти, що багато в чому його перевершують. Так, компанія Asus пропонує справді проривне рішення під назвою ROG Ally – портативну консоль, що має відчутно продуктивніше апаратне забезпечення (у старшій версії – до 8.6 терафлопс, що неймовірно круто для такого продуктивного пристрою), дисплей з частотою оновлення 120 Гц, та інші круті фішки. Ми отримали можливість протестувати цю старшу версію, що базується на AMD Ryzen Z1 Extreme, і готові поділитися з вами своїми враженнями.
Характеристики Asus ROG Ally (RC71L-NH001W):
- Дисплей: 7”, FullHD, IPS, 100% sRGB, 120 Гц, 500 ніт, FreeSync Premium
- Оперативна пам’ять: 16 ГБ LPDDR5
- Внутрішня пам’ять: 512 ГБ PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD (2230)
- Порти: jack 3.5 мм, ROG XG, USB-C з 3.2 Gen2 та DisplayPort 1.4, UHS-II microSD кардрідер
- Бездротові інтерфейси: Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2
- Акумулятор: 40 Вт/год, швидка зарядка 65W по USB-C
- Вага та габарити: 608 грамів, 28.0 x 11.1 x 2.12-3.24
- Безпека: вбудований сканер відбитків пальців, безпековий модуль Microsoft Pluton
- Операційна система: Windows 11 Home
Комплектація та дизайн
У Asus ROG Ally в плані комплекту немає нічого надзвичайного – у коробці сама консоль та зарядний блок (один з тих, які поставляються з компактними ноутбуками компанії Asus), потужністю 65W. Також слід зазначити, що у комплекті є трохи дивна картонна підставка.
В Asus ROG Ally досить стандартний форм-фактор для портативних ігрових консолей такого типу: дисплей по центру, елементи керування – по боках та ззаду. Тут немає ніяких спроб перевинайти велосипед, які часто пропонує Nintendo – відстібних Joy Con-ів, другого дисплея, тощо. Відчувається, що дизайн моделі натхненний усією серією ROG, і тут все залежить від ваших персональних уподобань та сприйняття. Слід також зазначити, що Asus ROG Ally менша та легша за Steam Deck.
Елементи керування та дисплей
Якщо мова про елементи керування, то розкладка кнопок у Asus ROG Ally така, як у Xbox Wireless Controller – чотири кнопки ABXY. D-pad на лівій частині розташований під лівим джойстиком, і тут все залежить від того, яка розкладка вам більше до душі – Xbox чи PlayStation. Також слід згадати про кнопки “View” та “Menu”, а також про окрему кнопку для програмних фішок Asus. Також варто згадати про курки на верхніх гранях, та додаткові панелі на задній панелі, які можна сконфігурувати під свої потреби. Усі кнопки та курки відчуваються досить приємно. Варто також згадати про RGB-підсвітку, яка, щоправда, є лише довкола джойстиків. У кнопку ввімкнення інтегровано сканер відбитків пальців.
У Asus ROG Ally встановлено 7-дюймовий IPS-дисплей з роздільною здатністю FullHD і, що важливо, частотою оновлення від 48 до 120 Гц. У дисплея 8-бітні кольори з повним покриттям sRGB, пікова яскравість 500 ніт, але, на жаль, немає HDR. В цілому, цей дисплей можна назвати справді хорошим – у нього якісна кольороперадача, підтримується варіативна частота та непогана яскравість, з частотою відгуку також немає проблем. У цілому, можна явно зазначити, що дисплей тут кращий, ніж у Steam Deck (мова не йде про OLED-версію Steam Deck, яку ще не було нагоди протестувати).
Апаратне забезпечення
За роботу Asus ROG Ally відповідальне останнє покоління APU Ryzen Z1. У нашому випадку встановлено топовий Z1 Extreme, що оснащений 8-ядерним процесором та 12-ядерним графічним адаптером. У парі з процесором працює 16 ГБ оперативної пам’яті LPDDR5 з частотою 6400 МГц, а об’єм NVMe SSD M.2 складає 512 ГБ.
Є можливість заміни SSD, використання карти пам’яті microSD або використання зовнішнього SSD через USB-C, якщо об’єм пам’яті потрібно розширити. Також слід зазначити, що за замовчуванням 4 ГБ оперативної пам’яті зарезервовано під графічні задачі, але цей об’єм можна як зменшити до 1-2, так і збільшити до 6 або 8 ГБ. На нашу думку, 4 або 6 ГБ – оптимальні варіанти. Варто згадати, що модель оснащена єдиним роз’ємом USB 3.2 Gen2, який, окрім зарядки та підключення усієї периферії, є частиною більшого інтерфейсу ROG XG Mobile для підключення зовнішніх відеокарт.
Продуктивність
На вибір користувача доступні три профілі продуктивності – Silent, Performance і Turbo, і між ними можна швидко перемикатися через оверлей Asus. Окрім цього, є можливість створити власний профіль. У режимі Silent цільове енергоспоживання – 10W, у Performance – 15W, а у Turbo – 25W, але при підключенні до зарядного адаптера потужністю 65W цей показник починається вже від 30W. Слід зазначити, що максимальні показники енергоспоживання в цих режимах можуть досягати, відповідно, 15W, 20W та 50W.
По суті, для казуального геймінгу, візуальних новел, платформерів та інших невимогливих ігор при нативній роздільній здатності консолі цілком підійде і найпростіший режим з енергоспоживанням 10W. При енергоспоживанні на рівні 30W моделі спокійно вдавалося досягти потужності на рівні базових консолей минулого покоління, а це вже справді непогано. Слід зазначити, що ROG Ally значно більш потужна за Steam Deck, що дозволяє так само комфортно грати у Full HD на ROG Ally, як у нативній роздільній здатності Steam Deck – HD.
Автономність
У Asus ROG Ally встановлено акумулятор об’ємом 40 Вт/год. Варто зазначити, що під час активного геймінгу у режимі 15W та яскравості близько 70%, консоль працює трохи менше двох годин. У режимі 10W (який, щоправда, взагалі не розкриває потенціал апаратного забезпечення ASUS Rog Ally), зрозуміло, можна добитися значно кращої автономності. У цілому, автономність – явно не сильна сторона консолі, але, враховуючи апаратне забезпечення та дисплей, це досить очікувано.
У комплекті з консоллю, як вже згадувалось, поставляється зарядний блок потужністю 65W, який був явно запозичений у ноутбуків компанії Asus. Повна зарядка вимкнутого Asus ROG Ally займає близько години та 40 хвилин. У програмному забезпеченні MyASUS є можливість обмеження повної зарядки акумулятора для потенційного збереження об’єму акумулятора, але це зменшить і без цього невеликий час автононої роботи.
Програмне забезпечення
З коробки ASUS ROG Ally поставляється з операційною системою Windows 11 Home, і це відчутна відмінність від Steam Deck. Нагадаємо, що Valve розробляє власний Linux-дистрибутив Steam OS, оптимізований під використання у консольному форматі, а також працює над програмним шаром сумісності Proton, що дає можливість запуску широго ряду ігор на цій платформі. Asus не стала винаходити велосипед, і надає повноцінну десктопну платформу, і у цього рішення є як очевидні плюси, так і недоліки – Windows не оптимізована для 7-дюймового сенсорного екрану.
Незважаючи на те, що Windows 11 краще оптимізована для сенсорних екранів, ніж її попередники, на 7-дюймовому екрані це все одно не найприємніший користувацький досвід. Це демонструє неочевидну, на перший погляд, відмінність між ROG Ally та Steam Deck – останній має значно кращу програмну складову, як для портативної консолі, натомість ОС на ROG Ally – абсолютно звичайна десктопна Windows 11.
Ситуацію трішки рятує Armory Crate SE – програмне забезпечення власної розробки Asus, оптимізоване під сенсорний екран та елементи керування геймпаду. Цей додаток дозволяє керувати дуже багатьма програмними та апаратними аспектами консолі – менеджити ігри, перемикатись між режимами, конфігурувати кнопки, керувати підсвіткою та багато іншого.
Висновки
Asus ROG Ally – це надзвичайно цікавий пристрій у тих аспектах, в яких він найкращий. Так, Ryzen Z1 Extreme здатний демонструвати просто неймовірну продуктивність для такого форм-фактору, дисплей з частотою оновлення 120 Гц демонструє чудове плавне зображення, система охолодження досить тиха, а елементи керування не викликали жодних питань і відчувались досить органічно.
До недоліків моделі, тим не менше, спокійно можна віднести програмне забезпечення та автономність. Windows 11 на 7-дюймовому сенсорному екрані відчувається неприродньо і не надає приємного користувацького досвіду, хоча на ігри це ніяк не впливає. Автономність також не залишає приємних вражень, і знижує перевагу тієї самої портативністі, але і це закономірно.
Якщо вам підходить таке відношення переваг та недоліків, можете сміливо розглядати Asus ROG Ally як варіант для покупки. У продуктивності та ігрових можливостях серед адекватних варіантів, присутніх на українському ринку, цій консолі справді немає рівних і це відмінний варіант для тих хто любить провести короткі ігрові серії на 1.5-2 години.