Стало відомо, як інтернет Ілона Маска допомагає українцям
Starlink – це компанія американського підприємця та новатора Ілона Макса. Його власне угруповання низькоорбітальних супутників налічує близько 2000 апаратів, які забезпечують зв’язок практично в будь-яких умовах та будь-якій точці планети. З’єднані в єдину мережу супутники подають сигнал, навіть коли комунікації інших космічних систем недоступні.
Раніше обладнання Starlink в Україні не працювало, сервіс планувалося підключити лише наступного року. Проте російська військова агресія внесла корективи: міністр цифрової трансформації Михайло Федоров звернувся до Ілона Маска за технологічною допомогою і той уже через чотири дні з початку військових дій у країні відправив в Україну першу партію систем супутникового інтернету.
Ілон Маск оперативно активував роботу Starlink в Україні, зараз супутники та їх ретранслятори роздають нам стійкий сигнал, забезпечуючи зв’язок військовим та цивільним користувачам: термінали, що надійшли двома партіями, розподілені регіонами та найбільш значущими структурами, у т.ч. з регіональних штабів територіальної оборони, об’єднаних територіальних громад.
Вже відомо, що активним користувачем швидкісним інтернетом Starlink стала Укрзалізниця. У транспортного відомства через мережу залізниць «… є кілька мобільних оперативних штабів, які переміщуються країною та їм потрібен інтернет», ─ цитує представника перевізника згадане видання.
Прямокутна антена, що обертається за рухом супутника Starlink, приймає сигнал від ретранслятора низькоорбітального космічного апарату і передає його на термінал. Пікова швидкість сягає 200 Мб/сек завантаження, показник пінгу – близько 70 мс. Такий трафік дозволяє комфортно вантажити з мережі великі файли, хоча не виключено, що під час відеозв’язку або онлайн-ігор можуть виникнути затримки.
У будь-якому випадку потенціал Starlink багато в чому перевершує наземні дротові канали від провайдерів і навіть можливості супутникового інтернету, що є в Україні, з обмеженнями за швидкістю, обсягом передачі даних, які залежать як від розташування супутників на орбіті, так і від невеликої їх кількості.
Відомо, що термінал та антена коштують $500, абонплата становить $99 на місяць, що для пересічного користувача дорого. Проте відомствам, організаціям, провайдерам з добрим наповненням бюджету це копійчанні витрати, тому попит на такий зв’язок зростатиме.
Затребуваність незабаром підскочить ще й тому, що Starlink пообіцяв вивести на ринок набори Premium-набори, у складі яких буде більша антена і додаткове обладнання (роутер, кабелі).