Чорне море в два рази брудніше за Середземне – дослідження ООН
Дунай і Дністер несуть в море по 50 одиниць сміття за годину.
Кількість морського сміття в Чорному морі майже вдвічі перевищує аналогічну цифру для Середземного моря. При цьому концентрація деяких речовин-забрудників перевищує безпечні норми. Це результати Спільних Чорноморських досліджень проекту Євросоюзу та Програми розвитку ООН, які були представлені в Одесі 29 липня.
Дослідження проводилися в прибережних водах Грузії, України та Росії.
83% морського сміття, знайденого в Чорному морі, становить пластик, а саме ПЕТ-пляшки, обгортки від солодощів, пластикові пакети. Великі річки (в Україні дослідження проводилися на Дунаї та Дністрі) несуть в море від 6 до 50 одиниць сміття на годину. Кількість морського сміття в Чорному морі майже вдвічі перевищує аналогічну цифру для Середземного моря. У відкладеннях Чорного моря як на шельфі, так і на глибині більше 2000 метрів було знайдено мікропластик.
Крім того, дослідження виявили, що концентрації деяких шкідливих хімічних сполук, які становлять загрозу для морської фауни і людини, вищі за допустимі норми токсичності.
«Серед таких сполук – бензо(а)пірен, деякі пестициди, інсектициди, а також ртуть і антипірени в рибі. Крім того, виявлено 124 хімічних сполуки, шкідливих для морської екосистеми і здоров’я людини, зокрема, стійкі органічні речовини-забруднювачі, метали, пестициди, біоциди, лікарські засоби, антипірени і побутові хімічні засоби», – зазначили автори.
Гарною новиною стало виявлення ДНК європейського осетра (Acipenser sturio), який вважався майже зниклим, в багатьох пробах по всьому Чорному морю. Така сама втішна ситуація і з білугою – іншим видом, який знаходиться під загрозою зникнення.