Огляд MacBook Pro 14 2023 M3 Pro – потужний та автономний ноутбук для продуктивної роботи
Компанія Apple і її комп’ютери не потребують представлення – вони протягом десятиліть представляють цілий окремий світ, який відрізняється від ПК – ОС, інтеграція з іншими пристроями Apple, а в останні роки ще й апаратне забезпечення. Типові питання при виборі нового ноутбука для продуктивної роботи зараз – потужність, автономність, екран, тощо., у випадку потенційного переходу на MacBook доповнюються ще й питаннями про те, наскільки легко перейти на нову ОС та екосистему.
У нашому огляді ми опишемо саме цей випадок – перехід на MacBook після років роботи за ноутбуками з Windows (та декількома дистрибутивами Linux). Ми поділимося як персональним досвідом від використання конкретно MacBook Pro 14 2023 з чіпсетом на M3 Pro, так і в загальному – від зміни ОС. Не зволікаючи, переходимо до огляду MacBook Pro 14 2023 та нашого досвіду його використання.
Характеристики MacBook Pro 14 2023
- Дисплей: 14”, 3024 x 1964 пікселів (254 PPI), 600 ніт у SDR, 1000 ніт у XDR, 1600 ніт – пікова яскравість у HDR, True Tone, 120 Гц
- Апаратне забезпечення: Apple M3 Pro (у нашому випадку – варіант з 12 ядрами CPU та 18 графічними ядрами)
- Внутрішня пам’ять: SSD об’ємом 1 ТБ (у нашій конфігурації)
- Оперативна пам’ять: 18 ГБ (у нашій конфігурації)
- Акумулятор: 70 Вт/год, до 22 годин при відтворенні фільмів у Apple TV, швидка зарядка від блока потужністю 96 Вт
- Порти: слот для карти SDXC, HDMI, jack 3.5 мм для підключення навушників, MagSafe 3 для зарядки, три роз’єми USB-C з підтримкою зарядки, Thunderbolt 4, USB 4 та DisplayPort
- Бездротові стандарти: Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3
- Фішки: камера FaceTime HD 1080p, шість динаміків Hi-Fi, Dolby Atmos, Spatial Audio
Комплектація та дизайн
Комплект у MacBook Pro 14 2023 досить стандартний: сам ноутбук, кабель USB-C на MagSafe 3 довжиною 2 метри, а також адаптер живлення з USB-C потужністю 96 Вт. MagSafe викликає змішані відчуття – з одного боку, це справді зручна фішка, що дозволяє врятувати ноутбук від падіння, якщо випадково зачепити кабель живлення під час зарядки, адже в такому випадку кабель просто від’єднається, а не потягне за собою ноутбук. З іншого боку, якби комплектний кабель був USB-C на USB-C, зарядний комплект дозволяв би заряджати не лише MacBook, а й аксесуари – наприклад, можна було би при потребі підключити смартфон чи кейс навушників до зарядженого ноутбука. При цьому до самого ноутбука жодних питань нема – він чудово заряджається і через USB-C, при цьому підтримка зарядки є у всіх портів USB-C.
Кажучи про дизайн, слід зазначити, що у нас на огляді колір Space Black, що ексклюзивний для MacBook Pro 2023. Цей колір виглядає надзвичайно ефектно, але слід розуміти, що з часом на пофарбованому алюмінії з’являться сколи та подряпини, і це буде дуже добре видно – у версії Silver, натомість, колір корпусу і є природнім кольором матеріалу, і там усі косметичні недоліки будуть значно менш помітними. Кажучи про ергономіку та відчуття, слід зазначити – ноутбук не тонкий у порівнянні з конкурентами, матеріали корпусу – преміальні, усе зібрано надзвичайно добре.
Дисплей та керування
Модель оснащена 14-дюймовим дисплеєм mini-LED, що має роздільну здатність 3024 х 1964 (PPI на рівні 254), тобто кількість пікселів утричі більша за FullHD. Яскравість у SDR досягає 600 ніт, у HDR – 1600 ніт, частота оновлення складає до 120 Гц. Цей дисплей вартий усіляких похвал – він дуже чіткий, яскравий, плавний, має надзвичайно хорошу кольороперадачу, і при цьому не має такого потенціалу вигорання, як OLED. З точки зору дисплея MacBook Pro 14 2023 – один із найкращих ноутбуків, які ми бачили.
Частина користувачів сучасних ноутбуків на Windows вже звикли до того, що ноутбук може мати сенсорний екран – особливо це явище популяризували ноутбуки-трансформери. Тим не менше, у світі Mac в цьому плані все незмінно – сенсорні екрани призначені для iPad, і в цьому плані є чітка сепарація між iPad та MacBook. Користувачу пропонуються традиційні елементи керування – трекпад та клавіатура, і вони зроблені на найвищому рівні.
Трекпад має великий розмір, приємну тактильну віддачу та фірмові жести. З клавіатурою все також гаразд – вона має приємний та чіткий хід, і потенційно не має мати проблем, що були в клавіатурах типу “ножиці”, що використовувались в MacBook Pro раніше. Слід зазначити, щоправда, що клавіатура тут хоч і має традиційну QWERTY-розкладку, але функціональні клавіші та комбінації клавіш відрізняються від тих, що переважно використовуються у Windows / Linux-дистрибутивах. Знадобиться певний час (близько одного-двох тижнів активної роботи), щоб звикнути до нової розкладки.
Апаратне забезпечення
За роботу MacBook Pro 14, у нашому випадку, відповідальний чіпсет Apple M3 Pro, виготовлений за нормами техпроцесу 3 нм. У нашій конфігурації використовується центральний процесор з 12 ядрами, графічний з 18 ядрами та прискорювач ШІ Neural Engine з 16 ядрами. Слід зазначити, що конфігурації пам’яті впливають на кількість ядер – так, у версії з 512 ГБ (тобто з удвічі меншим SSD, ніж у нашій версії), використовується 11 процесорних та 14 графічних ядер. У цілому, Apple M3 Pro показує себе надзвичайно добре у щоденній роботі, і при цьому йому під силу дуже вимогливі задачі як в плані центрального процесора, так і в плані графіки. Щоправда, якщо ви вирішите пограти на MacBook Pro, вибір доступних ігор буде досить обмеженим, особливо у порівнянні з Windows.
Наша конфігурація оснащена 18 ГБ оперативної пам’яті, (цей об’єм використовується і для графічної пам’яті, що варто враховувати), та SSD об’ємом 1 ТБ. Хоч ми і не зауважили абсолютно жодної нестачі оперативної пам’яті протягом усього тесту, і система грамотно використовувала swap з SSD, не можна заплющувати очі на те, що об’єм оперативної пам’яті за таку ціну мав би бути відчутно більшим. Хоч це і не помітно під час використання, незрозуміло, чому пропускна здатність пам’яті була знижена з 200 ГБ/с до 150 ГБ/с у порівнянні з M2 Pro.
А от із SSD жодних проблем немає – якщо ви плануєте використовувати MacBook Pro для веб-програмування, редагування фото, тощо., і вам не потрібен об’ємний SSD під медіа – можете сміливо зекономити та взяти варіант з 512 ГБ внутрішньої пам’яті. У будь-якому випадку, SSD справляє хороші враження в плані швидкості.
Програмне забезпечення
Після переходу на ARM у MacBook Pro пропала можливість встановлювати Windows, і про це варто згадати, враховуючи, що була користувачів MacBook з Windows, як би це не було парадоксально. Зараз macOS – це єдиний вибір, якщо не брати до уваги VM, але це зовсім не про досвід використання нативної ОС. Перехід на ARM у Apple відбувся вже 4 роки тому, і зараз не вдалося знайти жодного несумісного програмного забезпечення від популярних виробників.
Сама macOS справляє досить приємне враження – усе плавно, відточено, багів майже не вдалося зловити (декілька разів некоректно працювало виділення для скріншота області екрану). Перехід з Linux (після використання таких дистрибутивів як Ubuntu, Kubuntu, Fedora в ролі основної ОС), відчувається значно природніше, ніж з Windows, особливо якщо ви звикли використовувати термінал. Щоправда, термінал за замовчуванням досить примітивний, і випробувавши декілька варіантів, радимо звернути увагу на iTerm2 та Warp. Слід також зазначити, що навіть при суттєвому навантаженні ноутбук залишається абсолютно безшумним, що у перший час викликає щире здивування.
Слід зазначити, що на macOS є багато програм, що недоступні для Linux – офісний пакет Microsoft, програми Adobe, а також програми-компаньйони для периферії від таких виробників як Logitech, Asus, Razer, тощо. Ну і, звісно, є багато достойного програмного забезпечення від самої Apple, у тому числі для професійних креативних задач – Final Cut Pro для відеомонтажу та Logic Pro для створення музики (обидві програми платні). При цьому є програма за замовчуванням, що викликала негативне враження – це системний файловий провідник Finder, якому довелося шукати заміну.
Автономність, порти та фішки
За автономність моделі відповідальний акумулятор об’ємом 70 Вт/год, і хоч це виглядає, як просто непоганий акумулятор, на практиці ми побачили вражаючі результати. Завдяки використанню енергоефективного ARM-чіпсета ноутбук не лише холодний та тихий, але й надзвичайно автономний – наприклад, під час годинного відеодзвінка у Google Meet із включеним відео він втратив 9% заряду, при цьому у фоні було відкрито близько десятка програм, і десятки вкладок у браузері. Ноутбук спокійно може протриматись повний інтенсивний робочий день, і в наших поточних реаліях MacBook Pro – один із найкращих варіантів при відключеннях світла.
Якщо MacBook Pro 2016-2020 років лаяли за відсутність необхідних портів, то зараз з цим усе чудово – Apple одумались і дали у професійне рішення необхідний набір роз’ємів – тут є не лише jack 3.5 мм, HDMI та MagSafe 3, але й три роз’єми USB-C. При цьому всі три роз’єми USB-C підтримують зарядку, мають можливість виведення зображення через DisplayPort, а також швидкісної передачі даних (до 40 Гбіт/с) завдяки підтримці USB 4 та Thunderbolt 4. Також слід згадати про підтримку Wi-Fi 6E та Bluetooth 5.3, і саме на нашому екземплярі було неодноразове дивне “думання” Wi-Fi – після підключення до мережі близько хвилини не було підключення до Інтернету (на інших пристроях в мережі усе було гаразд).
Висновки
MacBook Pro 14 2023 M3 Pro – це потужний та автономний ноутбук, який ідеально підходить для продуктивної роботи. Його дисплей, апаратне забезпечення та програмне забезпечення створюють враження цілісного та надійного пристрою, який здатний задовольнити потреби навіть найвибагливіших користувачів. Незважаючи на деякі недоліки, такі як обмежений вибір ігор та специфіка macOS, до якої треба якийсь час звикати після переходу, цей ноутбук залишається одним із найкращих варіантів для тих, хто шукає надійний інструмент для роботи та творчості.