За використання штучного інтелекту будуть карати: депутати ухвалили закон

Верховна Рада України прийняла в першому читанні законопроєкт № 10392 про академічну доброчесність, який встановлює відповідальність за написання наукових робіт за допомогою штучного інтелекту та плагіат у науковій діяльності. Цей закон охоплює широке коло сфер, пов’язаних з освітнім та науковим процесом, включно з викладацькою діяльністю, навчанням здобувачів освіти, створенням та рецензуванням наукових творів, вступними випробуваннями, присудженням наукових ступенів та звань, забезпеченням якості освіти тощо.

Ключовими положеннями законопроєкту є вимога самостійного виконання завдань здобувачами освіти, за винятком окремих випадків, та норма, яка не визнає особу автором академічного твору, якщо він був повністю згенерований штучним інтелектом за запитом цієї особи. Якщо в академічному творі використані частини, згенеровані комп’ютерними програмами, автор повинен зазначити цей факт і вказати методику формування або посилання на відповідну програму.

Таким чином, законопроєкт спрямований на боротьбу з плагіатом, забезпечення академічної доброчесності та підвищення якості наукової та освітньої діяльності в Україні шляхом встановлення чітких правил та відповідальності за їх порушення.


Не пропустіть