Юпітер в ранньому віці міг поглинути іншу планету

Астрономи впевнені, що Юпітер в молодому віці міг зіткнутися з невеликою планетою, що вплинуло на його ядро

Згідно з дослідженням, опублікованим цього тижня в журналі Nature, близько 4,5 млрд років тому могло статися зіткнення Юпітера з несформованою планетою, в результаті якого газовий гігант поглинув новоутворений об’єкт.

Астрономи з американського і китайського університетів запропонували сценарій, який може пояснити гравітаційну аномалію Юпітера, виявлену зондом «Юнона», і те, що його ядро більше і менш щільне, ніж вважалося раніше. Згідно з поширеними теоріями утворення планет, газовий гігант створювався як щільна, кам’яниста або навіть крижана планета, яка потім сформувала свою атмосферу з диска газу і пилу.

Провідний автор дослідження запропонував ідею, що дані «Юнони» можуть бути пояснені гігантським впливом, який сколихнув ядро Юпітера, змішавши щільний вміст з менш щільними шарами над ним. Вчені провели тисячі комп’ютерних симуляцій і виявили, що швидко зростаючий Юпітер міг змінити орбіти прилеглих «планетарних зародків», протопланет, які перебували на ранніх стадіях формування.

У розрахунки була включена оцінка ймовірності зіткнення при різних сценаріях. У всіх випадках цей показник становив мінімум 40%, тобто газовий гігант цілком міг поглинути зародок планети розміром приблизно в 10 разів більша за Землю протягом перших кількох мільйонів років свого існування.

Це припущення стало ще більш переконливим після того, як астрономи створили тривимірні комп’ютерні моделі сценарію, які показали, як зіткнення впливає на ядро Юпітера. Лобовий удар зруйнував компактне ядро і змішав його елементи з атмосферою. Вчені вважають, що результати їх дослідження виходять за межі сонячної системи.

Місія «Юнона» стартувала в 2011 році. Автоматична міжпланетна станція NASA призначена для дослідження Юпітера і його структури, зокрема для вивчення гравітаційного і магнітного полів планети, а також перевірки гіпотези про наявність у газового гіганта твердого ядра.

Не пропустіть