Восьмий континент: затонулу частину Зеландії показали на інтерактивній карті
Древній затонулий континент вперше представили на докладних картах.
Затоплений континент Зеландія колись був частиною того ж масиву суші, що Антарктида і Австралія. А 85 мільйонів років тому він відколовся і в підсумку занурився під води океану, залишивши після себе тільки крихітний шматочок поверхні – Нову Зеландію.
Новозеландський науково-дослідний інститут GNS Science створив інтерактивні карти, які охоплюють всю поверхню Зеландії, тим самим розповідаючи історію походження зниклого континенту.
На веб-сайті https://data.gns.cri.nz/tez/index.html?map=TRAMZ-Bathymetric ви можете подивитися різні види карт, які накладаються або переключаються між собою. Наприклад, можна знайти як стародавні, так і ще активні вулкани або подивитися, де на суші все ще виступають масивні гірські хребти.
Ідея про те, що в цій області колись був повноцінний континент існує вже кілька років. Вивчення цієї області показало, що це не просто група островів, а континентальна кора, досить велика, щоб офіційно бути названою окремим континентом.
На самому початку Зеландія була частиною Гондвани – суперконтиненту, який включав в себе Африку, Південну Америку, Антарктиду, Австралію, Нову Зеландію, а також Аравію, Мадагаскар і Індостан. Близько 85 мільйонів років тому від Гондвани відокремилася Зеландія. Дрейфуюча, мінлива частина суші, розміром приблизно з половину Австралії, була домом для динозаврів і пишних тропічних лісів.
Мільйони років тому тектонічні плити почали перебудовуватися і ці геологічні зміни створили Тихоокеанське вогненне кільце – пояс в океані, де розташовані найактивніші вулкани світу. Так, Тихоокеанська плита опустилася нижче континентальної кори Зеландії. Цей процес призвів до того, що коренева зона континенту відірвалася і затонула.
Зараз близько 94% території Зеландії знаходиться під водою, але деякі частини континенту все ще є сушею. В першу чергу це Нова Зеландія, Нова Каледонія, Острів Норфолк і інші невеликі острови.