Дослідники з Університету штату Північна Кароліна розробили комп’ютер Kirigami, який функціонує без транзисторів і електрики. Назва комп’ютера натхненна японським мистецтвом складання паперу – кірігамі, що дозволяє створювати 3D-структури з паперу.
Комп’ютер Kirigami здатен представляти кілька станів, включаючи традиційні 1 і 0, як і сучасні обчислювальні системи. Однак, дослідження показали, що куби можуть представляти 2, 3 або 4 стани, а також створити комп’ютер з 5 станами.
Kirigami складається з 64 з’єднаних між собою кубиків розміром лише 1 см кожен. Ці куби розташовані так, що їхня геометрія представляє дані. Маніпуляції з даними здійснюються шляхом штовхання кубів вгору або вниз, що змінює їхню геометрію. Цей 64-кубовий комп’ютер можна використовувати окремо або під’єднувати до додаткових 64-кубових Kirigami для збільшення складності та місткості системи зберігання даних.
Кожен кубик з’єднується з іншим тонкими смужками еластичної стрічки. Для редагування даних користувачі тягнуть за краї структури куба, натягуючи стрічку та змушуючи куби змінювати своє положення. Звільнення структури блокує куби на місці, що нагадує збереження документа або блокування файлу в режимі «лише для читання».
Kirigami захищений від вразливостей, які загрожують електронним комп’ютерам, таких як віддалений злом. Він зовсім не споживає електроенергію. Якщо комп’ютер Kirigami пройде дослідницьку фазу, він може стати чудовою альтернативою сучасним електронним комп’ютерам для певних завдань, як-от зберігання даних як резервна машина для урядів, банків і компаній.