Вчені розкритикували «нічний режим» для дисплеїв смартфонів
Кілька років тому виробники смартфонів почали впроваджувати у свої пристрої спеціальний нічний режим, який заміняв синій спектр підсвічування на більш теплі відтінки дисплею, які вважаються заспокійливими. Проте на думку вчених, жовтий відтінок сприймається організмом набагато гірше, ніж прийнято вважати.
Дослідники з Університету Манчестера прийшли до висновку, що теплі тони не тільки не сприяють налаштуванню біологічного годинника, але і призводять до порушення сну.
Вчені порівнювали роботу нічного режиму дисплея зі звичайним, коли ніякі фільтри в ньому не активуються, та відзначили, що людині легше заснути після взаємодії зі смартфоном саме зі «стандартними» налаштуваннями.
Причина такого явища пояснюється наявністю в очах меланопсіна — білка, що реагує на світло з коротшою довжиною хвилі. Від цього чинника залежить сприйняття людиною конкретного кольору. Піксель AMOLED-дисплея зазвичай представлений трьома субпікселями червоного, зеленого й синього кольорів. Синій має найкоротшу довжину хвилі. Його відключення в смартфоні призводить до того, що зображення набуває жовтий відтінок.
За даними дослідження, спеціальні конусні клітини в оці більш чутливі до жовтого відтінку, ніж до синього. Так, «нічний режим» ще більш погіршив якість сну. Теорію перевірили на лабораторних мишах, але вчені впевнені, що спостереження вірні і для людей.
Вчені також зазначили, що причина безсоння не в кольорі дисплея або встановленій опції підсвічування, а, насамперед, у самому смартфон. Найкращий спосіб подбати про міцний і здоровий сон — відкласти гаджет у сторону раніше.