В Україні знову заговорили про конфіскацію або націоналізацію «Київстару»
Днями суд ухвалив рішення про накладення арешту на всі корпоративні права, що належать підсанкційним російським олігархам, включно з Михайлом Фрідманом, який мав частку в операторі «Київстар» через низку компаній.
У відповідь на це пресслужба «Київстару» заявила, що Михайла Фрідмана було відсторонено від управлінських і бізнес-процесів у LetterOne і VEON, і він не отримує фінансової вигоди від діяльності компаній. Проте зв’язок із російським олігархом може мати негативні наслідки для «Київстару», – повідомляє Forbes.
Ще в липні 2023 року заступник голови Офісу президента Ростислав Шурма заявив наступне: «Ми розуміємо значення компанії “Київстар” для економіки та інфраструктури України. Але об’єктивно “Київстар” перебуває вже за півкроку до конфіскації. Юридично це має відбутися».
Слід зазначити, що в травні 2022 року Україна ухвалила закон про конфіскацію російських активів на своїй території. Закон передбачає конфіскацію активів, у яких частка російських власників перевищує 25%, і «Київстар» підпадає під цей критерій.
Попри твердження генерального директора «Київстару» Олександра Комарова про те, що частка Михайла Фрідмана в компанії менш як 20%, влада країни не впевнена в цьому. Тому, ймовірно, «Київстар» ближче до націоналізації, ніж до продажу активів.
Високопоставлений представник Офісу президента наголосив: «Ймовірно, це станеться в найближчі місяці. Наразі опрацьовується механізм націоналізації».
Юрист Центру протидії корупції (ЦПК) Вадим Валько припускає, що арешт активів, який ґрунтується на матеріалах Служби безпеки України, може бути першим кроком до накладення санкцій Радою національної безпеки й оборони України (РНБО) на VEON.
Також повідомляється, що Міністерство юстиції України готує позов про конфіскацію мобільного оператора й аналізує, яка саме частка компанії підлягає стягненню на користь держави.