Світлофільтри для фотоапаратів: коли і які вибрати
Деякі фотографи вважають, що світлофільтри разом із технікою немає потреби використовувати через те, що готові знімки можна коригувати в графічних редакторах. Проте більшість фахівців (як професійних, так і початківців) продовжують користуватися цими простими, але функціональними пристроями. Класичний світлофільтр являє собою накладку на об’єктив, яка виконує відразу декілька задач.
Залежно від призначення аксесуара за його допомогою можна зменшити або збільшити зображення, відкоригувати кольори, яскравість, прибрати бліки чи зайві сонячні промені. Накладка захищає лінзи від можливих пошкоджень, тому без неї важко обійтись тим, хто працює на вулиці та в складних умовах. Простіше вберегти дорогий об’єктив від подряпин та інших дефектів, ніж купувати його заново.
Особливості використання й вибору
Потрібно розрізняти види світлофільтрів і задачі, які вони виконують. Якщо користуватися не тим аксесуаром, який підходить для конкретної мети, результат може бути непередбачуваним. Існують накладки, які купують, щоб приглушити занадто яскраве сонячне проміння або зробити помітнішою різницю між небом і землею. Одні варіанти, якими користувались раніше, вже не дуже актуальні, інші залишаються популярними.
Світлофільтри для фотоапаратів бувають круглими та квадратними. Перші вкручують безпосередньо в різьбу на передній частині об’єктива, інші встановлюють у спеціальний тримач для фільтра. Для останнього використовують перехідне кільце, щоб зручно кріпити до об’єктива. Різьбові круглі моделі найкраще купувати у тих випадках, коли скельце призначене для одного об’єктива або декількох пристроїв, які мають однаковий діаметр. Для квадратних додатково знадобиться придбати адаптери.
Діаметр передньої різьби об’єктива – важливий показник, яким потрібно керуватися під час вибору світлофільтра. Перед тим як використовувати його, варто пам’ятати, що це ще один оптичний пристрій, який здатний частково знижувати світлові потоки. На виході параметри будуть відрізнятися від звичайних, тому дуже важливо ще перед використанням аксесуара знати, для чого саме він потрібен і який результат хочеться отримати.
Які існують різновиди
В інтернет-магазині фототехніки PYN.com.ua представлена велика кількість накладок на об’єктив, призначених для професійних фотографів, відеографів та всіх, хто цікавиться зйомкою в різних жанрах. Перш ніж придбати ту чи іншу модель, треба ознайомитись із її характеристиками. Кожен фільтр має свої особливості у використанні, може як прикрасити, так і спотворити зображення. Тому користуватись ними варто обережно, точно знаючи особливості кожної моделі.
Виріб має вигляд металевого кільця з різьбою, під час використання його накручують на оправу, що дуже просто зробити для дзеркального фотоапарата. Виділяють такі різновиди світлофільтрів:
- ультрафіолетові. Призначені для захисту зовнішньої лінзи дорогого об’єктива, запобігають забрудненням, подряпинам, потраплянню пилу всередину. Виконують не лише захисні функції, але й додатково відсікають певну кількість сонячних променів (наприклад, прибирають зайву блакить, додають контрастності);
- поляризаційні. Їх використовують, коли потрібно зменшити віддзеркалення й відблиски від неметалічних поверхонь. Вони мають чудову властивість посилювати кольори (наприклад, робити небо синішим, а листя – зеленішим). Для цього виріб потрібно правильно налаштувати;
- нейтральні. Збільшують кількість світла, яке надходить до об’єктива, без зміни контрастності, відблисків і кольорів. Під час купівлі цього аксесуару потрібно звернути увагу на щільність – чим вона вища, тим менше світла потрапляє до об’єктива техніки.
Фотограф-початківець нерідко не розуміє призначення різних видів фільтрів, отже, треба знати їхні особливості.
Дуже часто під час фотозйомки не вистачає світла. Або буває, наприклад, що при створенні фотопейзажу хочеться отримувати різноманітні ефекти за допомогою довгої витримки. Якщо занадто яскраве сонце цьому заважає, знадобиться світлофільтр. Його використовують також для інших задач.