Розроблена камера розміром з крупинку солі
Учені з Прінстонського та Вашингтонського університетів розробили систему візуалізації розміром з крихту солі. Її основою є так звана метаповерхня з 1,6 млн циліндричних стовпчиків. Вона працює як стандартний датчик зображення.
Кожен стовпчик діє як оптична антена, що приймає світло і формує оптичний хвильовий фронт, з якого за алгоритмами штучного інтелекту створюється високоякісне повнокольорове зображення.
У традиційних камерах використовуються пластикові та скляні об’єктиви, які спрямовують світло на датчик, що перетворює його на електронний сигнал. Камера, розроблена дослідниками, працює без об’єктиву. Сама ідея використання метаповерхні відома давно. Нововведенням у даному випадку є отримання правильної конструкції трубок та розробка алгоритму обробки сигналу, що дозволяє отримувати повнокольорову фотографію.
В першу чергу, нова камера може знайти застосування в медицині для діагностики та лікування захворювань із застосуванням мінімально інвазивної ендоскопії.
Метаповерхня виготовлена з нітриду кремнію за технологією, придатною для виробництва в масовому масштабі за ціною меншою, ніж ціна об’єктивів для звичайних камер. Експерти вважають, що цей прорив відчинить двері «цілком іншим способам створення пристроїв у майбутньому».