Огляд Steam Deck: портативна консоль, що переверне гру

Якщо ви цікавитесь світом ігрових консолей (особливо поративних), ви не могли не помітити вихід Steam Deck – ігрової консолі від компанії Valve, про яку останній рік говорили буквально всі. Ще б, адже Steam Deck – це консоль, яка дає можливість буквально грати практично усі ігри зі Steam (і не лише зі Steam), у тому числі останні Triple-A проекти, у портативному режимі.

Єдине, що хоч віддалено наближалося до можливостей, які дає Steam Deck (не враховуючи китайських портативних консолей з потужним апаратним забезпеченням) – Nintendo Switch, але тепер більшості геймерів можна забути про цю консоль, адже Steam Deck дає в рази більшу потужність та можливості (щоправда, і ціна у нього вища). Ми протестували Steam Deck та готові поділитися своїми враженнями – одразу попереджаємо, ми готові рекомендувати цю консоль для покупки більшості геймерів, адже вона пропонує справді вражаючий набір можливостей, маючи відносно невисоку ціну.

Характеристики Valve Steam Deck:

  • Операційна система: SteamOS 3.0 (Arch + KDE Plasma)
  • Процесор: кастомний CPU AMD Zen 4 (4 ядра, 8 потоків, 2.4 – 3.5 ГГц)
  • Графічний адаптер: 8 ядер RDNA 2, (1.0 – 1.6 ГГц)
  • Енергоспоживання APU: 4-15W
  • Дисплей: IPS, 7”, 1280 х 800 пікселів, 60 Гц, 400 ніт
  • Оперативна пам’ять: 16 ГБ LPDDR5
  • Внутрішня пам’ять: 64 ГБ eMMC, 256 ГБ NVMe SSD (наша конфігурація), 512 ГБ NVMe SSD
  • Акумулятор: 40 Вт/год, автономність від 2 до 7 годин
  • Стандарти підключення: Wi-Fi 802.11ac (2.4/5 ГГц), Bluetooth 5.0
  • Роз’єми: USB-C, мініджек 3.5 мм, microSD-кардрідер
  • Габарити: 298 х 117 х 49 міліметрів, вага – 669 грамів

Дизайн та габарити

Steam Deck доступний у єдиному сірому кольорі (щоправда, корпус можна кастомізувати скінами та іншими аксесуарами, яких вже удосталь на будь-який смак). До дизайну консолі не виникає питань – вона не схожа на “іграшку” у класичному розумінні. Це просто солідний строгий пристрій, який, при цьому, можна прикрасити залежно від своїх уподобань.

Консоль оснащена двома аналоговими стіками, хрестовиною управліннями, чотирма кнопками управління (ABXY), чотирма тригерами, окремою Steam, кнопкою з трьома точками для виклику контекстного меню керування консоллю прямо у грі, а також чотирма кнопками на задній панелі з можливістю конфігурації власних опцій. Крім цього, є дві сенсорні панелі, про які ми ще точно згадаємо, а також традиційні кнопки регулювання гучності.

Слід одразу розуміти, Steam Deck – не компактна консоль у звичному розумінні. Так, це портативна консоль, але в плані габаритів вона відчутно програє Nintendo Switch OLED, чи, тим більше, старішим портативним консолям, як PlayStation Vita. На диво, це не скасовує результатів неймовірної інженерної роботи, яка була проведена для створення ідеальної ергономіки – консоль, незважаючи на солідну вагу та габарити, зручно використовувати завдяки правильному проектуванню.

Дисплей

Ми про це не згадували у переліку характеристик, але топова конфігурація з SSD об’ємом 512 ГБ має ще й спеціальне антивідблискове покриття, якого немає у двох молодших версіях. Не маючи змоги порівняти з топовою версією (у нас на тестуванні варіант з SSD об’ємом 256 ГБ), все ж можемо заявити, що жодних проблем з екраном, незважаючи на відсутність спеціального покриття, немає. Це якісний та приємний IPS-дисплей, який пропонує непогану кольоропередачу та чіткість.

При анонсі консолі деякі геймери скаржились на те, що Valve “пожаліли” FullHD-матрицю, встановивши натомість дешевшу HD+ (1280 х 800 пікселів), через що, на їх думку, потенційно могла постраждати чіткість зображення. На практиці, це не проблема, а перевага Steam Deck, оскільки жодних проблем з чіткістю немає, а всі офіційно підтримувані чудово працюють при хороших графічних налаштуваннях та фреймрейті. Резюмуючи, дисплей Steam Deck можна назвати ідеальним варіантом для консолі такого формату (тим не менше, у наступному поколінні очікуєм OLED-матрицю).

Продуктивність

Що найменш очікуване у портативній консолі (через її форм-фактор) – продуктивність. Незважаючи на відносно низькі очікування, Steam Deck в цьому плані здатен відчутно здивувати. Інтегрований графічний адаптер пропонує дає справді круту потужність, але з великою силою приходить і велика відповідальність: у Triple-A проектах консоль швидко розряджається (при цьому, що важливо, явних температурних проблем немає). Ми не будемо наводити приклади тестів, адже їх у Інтернеті багато, натомість зосередившись на можливостях консолі.

Такі відносно ресурсовимогливі ігри, як Witcher 3: The Wild Hunt, очікувано, добре запускаються на Steam Deck, але акумулятор при цьому помирає приблизно за три години. Якщо ж пробувати грати у Cyberpunk 2077 чи інші найновіші проекти, особливо з топовими налаштуваннями – акумулятор сідає ще швидше. У цілому, консоль значно краще підходить для інді-геймінгу або старіших проектів, але сама можливість запуску та адекватного геймінгу у сучасних тайтлах справді вражає.

Не слід забувати і про можливості емуляції – Steam Deck дозволяє запускати емулятори багатьох популярних консолей, (що особливо весело – на Steam Deck вдається емулювати навіть Nintendo Switch, настільки консоль від Valve потужна). Встановлювати емулятори та сторонні ігри (при цьому додаючи їх в локальну бібліотеку Steam) можна лише у режимі Desktop Mode.

Підтримувані проекти

Основним показником того, у що точно можна пограти на Steam Deck, є позначка “Verified on Deck” у магазині Steam. Ця система оцінок дозволяє побачити, як той чи інший проект підтримується Steam Deck. Є чотири градації: “Verified” (гра ідеально працює з коробки), “Playable” (можуть виникати проблеми, які користувач може вирішити самостійно), “Unsupported” (гра не підтримується) та “Unknown” (гра поки не пройшла перевірку). Що важливо, бібліотека ігор зі Steam зі статусом “Verified” вже дуже велика і постійно росте.

Ще одним джерелом підтримуваних ігор для Steam Deck є ProtonDB – база даних користувацьких оцінок адекватності геймплею у тій чи іншій грі. Слід також зазначити, що Steam Deck використовує SteamOS – повноцінний дистрибутив Arch, що дає можливість запускати ігри не лише зі Steam (так, ви нарешті зможете пограти у ті самі безкоштовні ігри з Epic Games Store, які забирали під час акційних пропозицій і ніколи не відкривали).

Програмне забезпечення

Steam Deck поставляється з операційною системою SteamOS 3.0, що, як згадувалося, базується на Arch Linux з шаром сумісності Proton, що дозволяє запускати ігри з Windows. За замовчування SteamOS працює у режимі, що нагадує Steam Big Picture – інтерфейс оптимізовано під сенсорне використання та доступність усіх фішок, пов’язаних з доступом до бібліотеки Steam. ОС має нативну інтеграцію зі Steam-акауантом та дозволяє запускати ігри зі Steam прямо на консолі (або через Steam Remote Play з іншого ПК, але ця фішка поки працює не найкращим чином).

Кнопки Steam або Options (кнопка з трьома точками) відкривають додаткові допоміжні меню, у тому числі коли користувач у грі. Кнопка Steam забезпечує навігацію по системі та можливостях Steam, а Options відкриває меню швидкого доступу зі сповіщеннями, списком друзів та можливістю налаштувань основних системних параметрів. Майже все, очікувано, можна кастомізувати.

Що круто відрізняє SteamOS від ПК, незважаючи на архітектуру та програмне забезпечення – зручний режим сну, у який консоль переходить єдиним натисканням кнопки вимкнення. Це, що важливо, працює і в іграх – просто вимикаєте консоль, після чого у будь-який момент продовжити геймплей з того місця, на якому консоль була вимкнута.

Просунуті сценарії використання

Основна причина усіх, на перший погляд, гучних заяв про те, що Steam Deck перевернув ринок консолей – те, як Valve змінює погляд на портативні консолі. Концепція портативної консолі завжди передбачала не найпродуктивніше апаратне забезпечення (що Steam Deck, як ми виявили, вже зміг розвінчати), а також закрите програмне забезпечення з не особливо широким функціоналом – переважно, можливість запуску ігор та відтворення медіа. Так, Steam Deck вдалося змінити погляд і цей підхід.

Як ми вже згадували, тут встановлена SteamOS 3.0, що базується на Arch Linux з оточенням робочого столу Plasma KDE, але це ніяк не обмежує користувача – ви вільні використовувати своє апаратне забезпечення буквально як завгодно. Можна налаштувати Linux-дистрибутив, встановити інший Linux-дистрибутив, або ж взагалі Windows. Це неможливо на буквально будь-якій іншій консолі (принаймні, це не передбачено виробником).

Таким чином, Steam Deck можна перетворити на повноцінний персональний комп’ютер Windows чи Linux (У випадку SteamOS – відкрити Desktop Mode). Просто підключаєте зовнішній дисплей та периферію – і у вас повноцінний робочий комп’ютер. Враховуючи, що тут єдиний роз’єм USB-C для підключення зовнішньої периферії чи для зарядки, знадобиться допомога додаткових аксесуарів – наприклад, офіційної док-станції Dock від Valve, або ж сторонніх док-станцій чи спліттерів від Ugreen та схожих виробників аксесуарів такого типу.

Висновки

Steam Deck – це портативна консоль, яка вже змінила індустрію та продовжує її змінює. Це пілотна консоль Valve (якщо не згадувати провальний продукт Steam Machine, який все ж логічніше віднести до ПК), і її справді можна назвати вдалою. Її явно варто придбати, якщо ви хочете мати продуктивне апаратне забезпечення у компактному корпусі зі зручним управлінням, можливістю повного керування своїм програмним забезпеченням та комфортний геймінг.

Слід зазначити, що є деякі причини, які можуть відвернути вас від ідеї покупки Steam Deck. У першу чергу це, на жаль, розміри та вага – варто спробувати потримати Steam Deck перед покупкою та вирішити, чи підходить вам настільки габаритна консоль. Окрім цього, значною проблемою на даний момент залишається ціна. Так, офіційна ціна Steam Deck дуже приємна, але в Україні консоль офіційно не продається, і її ціна у більшості магазинів, м’яко кажучи, неадекватна. Якщо всі перераховані потенційні проблеми для вас несуттєві, Steam Deck – це майже ідеальний продукт, який явно вартий вашої уваги та покупки.


Не пропустіть