НАСА: інопланетні форми життя можуть світитись
Флуоресценція захищає життя від випромінювання активної зірки.
Інопланетні форми життя можуть мати здатність світитись. Про це повідомили дослідники з Корнельського університету. Вони вважають, що люмінісценція – це захист від випромінювання на планетах, які знаходяться близько до нестабільних зірок. І це випромінювання може бути шкідливим, навіть смертоносним.
Біолюмінесценція властива багатьом організмам і на Землі. Хімічну реакцію в їх клітинах можуть запускати ультрафіолетові фотони, які в результаті перевипромінюють в більш довгохвильовій частині спектра.
Вчені підкреслюють, що цей процес міг привести до появи перших коралів – союзу водоростей і поліпів, які забезпечували їм захист від УФ-випромінювання, що було актуальним на молодій Землі.
«Побічним ефектом» цього могло стати яскраве, багатобарвне флуоресцентне світіння. На сьогоднішній день озоновий шар поглинає більшу частину випромінювання високо в атмосфері, тому захист потрібен мінімальний.
Разом з тим, у Всесвіті життя може з’явитися на планеті з менш спокійною зіркою, наприклад, червоним карликом. Близько до таких світил планети повинні отримувати набагато більше небезпечного випромінювання, і організмам тут необхідно пристосовуватися до цих умов.
Біофлуоресценція може служити одним з пристосувань, дозволяючи нейтралізувати УФ-фотони до того, як вони завдадуть шкоди клітинам.
«Це повинно приводити також до збільшення видимості у видимій частині спектру», – пишуть вчені.
Дослідники відзначають, що за умови існування подібної життя УФ-спалах на зірці може відгукнутися видимим світлом на планеті. Подібні зміни яскравості поки залишаються за межами існуючих телескопів. Однак уже будується в Чилі ELT, який повинен почати роботу в 2025 році. Він дозволить проводити такий пошук.