Ізраїльський футуролог пророкує “кінець світу, яким ми його знаємо”

У міру того, як автоматизація буде знищувати все нові і нові робочі місця, розрив між багатими і бідними людьми буде рости. Середній клас зникне як явище, причому станеться це по всій планеті, включаючи економічно розвинені країни. Таке похмуре майбутнє малює доктор Рой Цеца, футуролог з ізраїльського Тель-Авівського університету.

У своєму новому інтерв’ю авторитетному ізраїльському діловому щоденнику TheMarker доктор Цеца спростовує поширену думку про те, що прогрес створить стільки ж робочих місць, скільки знищить. Згідно з його прогнозами, дуже багато людей втратять роботу і вже не зможуть знайти собі іншого застосування. Ті робочі місця, які переживуть повсюдну роботизацію, будуть дуже низькооплачуваними. Наприклад, компанія може дозволити собі платити невелику зарплату прибиральникові-людині, адже його заміна ефективним роботом обійдеться занадто дорого. А ось різноманітних менеджерів середньої та нижньої ланки цілком можна замінити розумним алгоритмом і добре на цьому заощадити.

Сьогодні багато консалтингових компаній стверджують, щомайбутнє буде належати фахівцям, готовим весь час вчитися і безперервно освоювати нові навички. Цеца вважає такий оптимізм безпідставним. Безумовно, існують люди, здатні вчитися чомусь новому протягом усього життя. Але, за словами футуролога, таких людей – меншість. Більшість сучасних працівників у віці старше 45 років переконані, що їх основна цінність – багаторічний досвід. Технічний прогрес цю цінність знищує. А тому умовний менеджер з продажу, все життя торгував канцтоварами по телефону, просто виявиться на вулиці, коли його замінять балакучим ботом.

Така ситуація призведе до того, що в найближчому майбутньому затребуваними виявляться лише найбільш високооплачувані та найнижче оплачувані професії. “Середина” ж просто зникне. Ознаки цього можна спостерігати вже сьогодні.

Нещодавно Boston Consulting Group опублікувала доповідь про глобальні тенденції на ринку праці. За словами аналітиків, наймасовіші професії майбутнього – прибирання, догляд за дітьми, догляд за хворими та інші низькооплачувані заняття зі сфери обслуговування. З іншого боку, зростає попит на висококваліфікованих айтішників. Таким чином, за словами доктора Цеца, ринок праці поляризується. А разом з цим зростає і економічний розрив між багатими і бідними верствами населення. В цілому, картина майбутнього виглядає не дуже привабливо.

Нас чекає кінець світу, яким ми його знаємо, – каже Цеца. – Цифри говорять про кінець середнього класу. Вони відображають досить сумну картину: держава і економіка стрімко розвиваються, але більшість людей не отримує користі від цього прогресу і залишається позаду. Це майже катастрофа“.

Ще у вісімдесяті роки минулого століття письменник-фантаст Вільям Гібсон створив формулу, яка стала визначальною для жанру кіберпанку. Hi tech, low life – “високі технології, низький рівень життя”. Бомжі з дешевими кібернетичними імплантами, що спалюють сміття в урнах на тлі неонових хмарочосів. Ще недавно такі картини можна було побачити тільки в похмурому антиутопічному кіно. Але, схоже, через кілька десятиліть вони стануть частиною нашої повсякденної реальності.

Джерело igate.com.ua

Не пропустіть