Google навчає штучний інтелект розпізнавати запахи
Є певна різниця в складності між ідентифікацію кольорів та запахів.
Перші, у свою чергу визначаються за допомогою довжини хвилі, з запахами дещо важче, їх ідентифікують на молекулярному рівні, що відрізняється крайньою неоднозначністю. Є випадки, коли люди відчувають один і той самий аромат по-різному. Адже в будові молекул є ще так звані хіральну пари, наприклад, кмин та м’ята, аромати яких абсолютно не збігаються, але мають однакову ароматну будову на атомному рівні. Людина здатна відрізнити цю тонкість, але як навчити цьому ШІ? На радість, ці труднощі не зупинили вчених.
Саме ці питання дослідники Google поставили собі за мету. З, приблизно, 5000 молекул з відомим описом ароматів було обрано 2/3 з вихідних даних. Глибоке навчання проводилося на нейромережі GNN (graph neural network).
Звісно, у Google не створюють ілюзій з приводу швидкого навчання для точного визначення запахів.
У людини для цього в носі розташовано понад 400 типів рецепторів, що допомагають нам відрізняти запахи з самого народження. Але, розв’язання проблеми з визначенням ароматів вабить широкими перспективами: від цифрування з можливістю комп’ютерного синтезу запахів до повернення чутливості у людей, позбавлених цієї розкоші з тих чи інших причин.
До роботи в цьому напрямку було долучено багато країн світу. В Google сподіваються, що наукова спільнота зможе обмінюватися найсучаснішими моделями і наборами даних для просування по шляху цифрового розпізнавання ароматів.