AGM/RGM/UGM-84 Harpoon: американська протикорабельна ракета, яка потрібна Україні
Україні конче потрібно протикорабельне озброєння. Фрегати ВМС Росії безкарно обстрілюють наші міста крилатими ракетами з акваторії Чорного моря, а ВМС України, на жаль, нічім їх дістати. Так, нещодавно наші військові начебто вразили російський фрегат «Адмірал Ессен» за допомогою вітчизняної крилатої ракети Р-360 «Нептун», але «Нептунів» в нас вкрай мало, та їх бережуть, пише mezha.media.
Тому заклики надати Україні протикорабельні ракети звучать вже декілька тижнів. Про це президент Зеленський говорив перед норвезьким парламентом, про це нещодавно висловлювався прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон, про це група конгресменів благає президента США Джо Байдена.
Частіше за все, коли мова заходить про протикорабельні ракети, які може отримати Україна, маються на увазі американські AGM/RGM/UGM-84 Harpoon, зброя гарно відома, широко розповсюджена, надійна. Подивімось, що таке той самий Harpoon.
Насправді Harpoon, який створювався наприкінці 1960-х – на початку 1970-х років минулого століття – це майже повний аналог того самого «Нептуна», який своєю чергою базується на радянській протикорабельній ракеті Х-35. Ось тільки Harpoon був першим, X-35 потрапила в війська на 6 років пізніше і була саме відповіддю СРСР на «Гарпун».
Harpoon – універсальна протикорабельна ракета, яка може застосовуватися надводними кораблями (RGM-84), підводними човнами (UGM-84) та літальними апаратами (AGM-84). Є навіть версія для використання з берегових пускових установок. Версії AGM-84E SLAM та AGM-84H/K SLAM-ER – крилаті варіанти, які можуть наближатися до цілі на наднизьких висотах, майже над гребенями хвиль.
Harpoon призначена для знищення кораблів класу есмінець, фрегат та корвет, але здатна нанести суттєві пошкодження і крейсерам та навіть більшим кораблям. Боєголовка вагою 221 кг підривається з затримкою, після проникнення в середину цілі.
С 1977 р. виробники McDonnell Douglas, Boeing Defense та Space & Security випустили вже більш ніж 7500 ПКР Harpoon. Ці ракети поставлялися в 28 країн світу та використовуються на понад 600 військових кораблях, 180 субмаринах та безлічі літаків.
Здається, Harpoon річ гарна, треба брати. Але є декілька нюансів. По-перше, максимальна бойова дальність «Гарпунів» – лише 280 км. По-друге, Україні підійде хіба що берегова версія ракети, морську чи авіаційну нам просто нема куди ставити. Тобто, при розташуванні у прибережних районах Одеської та Миколаївської області, дивізіон «Гарпунів» здатен запобігти висадці десанту чи обстрілу портових міст з артилерійського озброєння кораблів РФ, але дістати есмінці Чорноморського флоту, які обстрілюють міста України «Калібрами» або вдарити по бухті Севастополя Harpoon не в змозі.
Так, це гарна зброя й вона нам потрібна, більш того Україна ще з 2021 р. веде перемовини про закупівлю ПКР Harpoon для корветів типу «Ада», які будуються для ВМС України у Туреччині (перший було закладено у вересні 2021). Але не варто покладати на «Гарпун», навіть якщо Україна його отримає, занадто багато надії, навряд чи ця зброя припинить бомбардування наших міст.
Характеристики
Вага – 540 – 691 кг
Довжина – 3,8 – 4,6 м
Діаметр – 34,3 см
Двигун – турбореактивний двигун та твердопаливний прискорювач
Розмах крил – 91,4 см
Операційна дальність – 140 – 280 км
Висота польоту – політ над гребенями хвиль
Швидкість – 850 км/год (0,85 Маха)
Система наведення – інерціальна система наведення з радіовисотоміром та активна радіолокаційна на кінцевій ділянці польоту
Боєголовка – 221 кілограм, фугасна
Вартість одиниці – $1 527 416