Куленепробивна металева піна зробить військову техніку легшою та ефективнішою
Дослідники з Університету Північної Кароліни розробили новий тип куленепробивного матеріалу, який можна порівняти за характеристиками зі звичайною бронею, але важить у два рази менше, пишк ВСВІТІ.
В основі розробки лежить так звана композитна металева піна (CFM). Її виробляють шляхом барботажу газу через розплавлений метал – таким чином виходить піниста суміш, яку потім охолоджують, щоб утворити легкий розчин, який поміщають порожнисті металеві сфери.
Для проведення експерименту вчені використали цю технологію для композитної піни зі сталі. Матеріал потім помістили між керамічною захисною пластиною та тонкою пластиною з алюмінію.
У ході випробувань у броню стріляли бронебійними патронами 50 калібру, які врізалися у неї зі швидкістю від 500 до 885 метрів за секунду. Матеріал зміг поглинути 72-75% кінетичної енергії патронів та 68-78% бронебійності. У деяких випадках патрони навіть не залишили вм’ятин на броні.
Розробники стверджують, що броня з такого матеріалу не тільки куленепробивна, але й дуже ефективна для екранування рентгенівських променів, гамма-променів та нейтронного випромінювання, а також вдвічі більш теплостійка та вогнетривка, порівняно зі звичайними металами.
Планується, що цей матеріал використовуватимуть для броньованих військових машин, що допоможе зменшити їхню вагу і, отже, підвищити ефективність використання палива.
«Металева піна CMF може мати масу застосувань у різних галузях: при освоєнні космосу, для транспортування ядерних відходів, вибухових речовин та небезпечних матеріалів, для виробництва військових броньованих машин і навіть для виробництва автомобілів, автобусів та поїздів. Наша команда проводить додаткову роботу та зробить броню ще кращою. Наприклад, можна буде оптимізувати адгезію та товщину всіх шарів, що призведе до зниження загальної ваги та підвищення ефективності остаточної броні», – сказав Афсане Рабі, провідний автор дослідження.