NASA відкрило доступ до записаних на Марсі загадкових звуків
Посадковий модуль InSight за допомогою дуже чутливого сейсмометра SEIS записав на Марсі дивні звуки, які людське вухо не здатне вловити.
Як повідомляється на сайті NASA, якщо на Марсі прикласти вухо до поверхні, то можна почути цілу симфонію звуків. Правда, для цього буде потрібно спеціальне надчутливість вухо, яким і оснащений посадковий модуль InSight.
Йдеться про сейсмометр, який був розроблений спеціально, щоб записувати марсіанські звуки. До таких належать, наприклад, сейсмічні хвилі “марсотрусів”, які поширюються в глибинах Червоної планети.
Повідомляється, що в цілому сейсмометр зафіксував близько 100 подій. З них 21 вчені ідентифікували як “марсотруси”. Решта подій теж можуть бути “марсотрусами”, але вчені не виключають і інших причин їх виникнення.
Прослухати дивні звуки, записані фактично під поверхнею Червоної планети, можна на сайті NASA. Доступ до них є вільним. Йдеться про події, які сталися 22 травня 2019 року і 25 липня 2019 року.
Звуки були записані “датчиками дуже широкого діапазону”, встановленими на SEIS. Вони більш чутливі на дуже низьких частотах – якраз на тих частотах, які не здатне вловити людське вухо.
Щоб звуки стали чутні через навушники, фахівці обробили записи. Вони нагадують гуркіт. До речі, перший зі згаданих “марсотрясів” мав магнітуду близько 3,7, а другий – магнітуду близько 3,3 бала.
На думку вчених, марсіанська кора нагадує симбіоз кори Землі і Місяця. На нашій планеті тріщини в корі “запечатуються” з плином часу, коли вода заповнює їх новими мінералами. Це дозволяє звуковим хвилям проходити по “старих тріщинах” безперервно. На Місяці кора більш суха, тому тріщини там не запечатуються. Через це звукові хвилі розсіюються, а не рухаються по прямій лінії.
Марс вкритий кратерами з поверхнею більше схожою на Місяць, ніж на Землю. Тому сейсмічні хвилі на ньому здатні звучати одну хвилину або навіть трохи більше того, в той час як землетруси на Землі породжують звукові хвилі, що приходять і йдуть за лічені секунди.
До слова, SEIS фіксує і інші шуми, які не пов’язані з “марсотрясами”, а, наприклад, пов’язані з поривами вітру. Їх доводиться фільтрувати, і команда місії InSight вже навчилася розпізнавати різні звуки.