У США випробують симулятор операцій на серці
Лікарі будуть оперувати спочатку точну віртуальну модель серця пацієнта, щоб бачити можливі наслідки
Цієї осені Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA) має намір випробувати новий інноваційний підхід до обчислювальної медицини в області хірургії серця на 160 пацієнтах.
Процедура, яка називається OPTIMA (Оптимальна ідентифікація мети за допомогою моделювання аритмогенезу), полягає в створенні віртуальної моделі серця пацієнта, перш ніж лікарі приступлять до оперування. Це дозволить значно скоротити кількість операцій, які хірурги змушені робити для лікування людей з порушеннями роботи серця.
Першим етапом в новому підході є МРТ-сканування, яке використовується для створення моделі камер і передсердь. Після цього команда вчених з університету Джона Хопкінса заповнює модель віртуальними осередками. За аналогією з реальними клітинами, вони діють по-різному в залежності від того, чи знаходяться вони в безпосередній близькості від здорових або пошкоджених тканин серця. Потім відбувається стимуляція кожної клітини віртуальним електричним імпульсом, щоб бачити, де розвивається нерегулярне серцебиття.
Далі стає ще цікавіше. Після того, як у лікарів є початкова модель серця пацієнта, вони проводять імітацію операції. Команда повторює весь процес кілька разів, щоб бачити, в яких областях серця можуть виникнути проблеми в майбутньому після проведення операції. У такий спосіб лікарі розробляють єдиний план лікування, який націлений не тільки на усунення конкретної проблеми з серцем, але і на запобігання потенційних захворювань. Останній етап у всій цій процедурі полягає в операції, під час якої хірург чітко слідує плану.
OPTIMA може стати ключовим моментом для людей з фібриляцією передсердь. В середньому 50% пацієнтів, які піддаються хірургічному втручанню через нерегулярні серцеві скороченя, знову опиняються на операційному столі.
Як показав експеримент, з 10 осіб, прооперованих з використанням процедури OPTIMA, тільки один змушений був повернутися для повторної процедури. Зрозуміло, така процедура буде коштувати дорожче, ніж звичайна операція, але зрештою, вона може заощадити гроші, зберегти фізичне і психічне здоров’я пацієнтів.