В США знайшли спосіб, як не дозволити імунній системі вбити організм через COVID-19
Надмірна реакція імунної системи провокує так званий "цитокіновий шторм", від якого пацієнти з коронавірусом найчастіше помирають.
Дослідники розробили спеціальні білки, які, за їхніми словами, здатні стримати надмірну реакцію імунної системи людини на коронавірус. У тяжко хворих з COVID-19 часто виникає так званий “цитокіновий шторм”.
Про це пише Newsweek, пояснюючи, що це феномен, під час якого імунна система виробляє надмірну кількість імунних клітин. Ті, свою чергу, виділяють білки під назвою цитокіни. Перевантаження організму останніми призводить до запалення в легенях, яке у тяжких випадках може призвести до смерті.
Цитокінові шторми спостерігаються при багатьох вірусних і бактеріальних зараженнях включно з гепатитами і ВІЛ. Це також інколи трапляється з пацієнтами, які проходять певну складну терапію.
Команда вчених з Массачусетського технологічного інституту вважають, що розроблені ними білки можуть скоротити надмірний рівень цитокінів, тим самим відвертаючи найгірші наслідки “шторму”. Про це йдеться в дослідженні, опублікованому в журналі Quarterly Review of Biophysics Discovery. Винайдені білки схожі за своєю структурою й поведінкою на імунні білки, які називають антитілами.
“Ідея в тому, що їх можна ввести в тіло для блокування надлишкових цитокінів в ході шторму, полегшуючи тим самим симптоми”, – сказав старший автор дослідження Руї Кін.
Білки, які розробив вчений разом зі своєю командою, чіпляються до цитокінів, які стимулюють запальний процес й інші наслідки надмірної реакції імунної системи. Таким чином, вони повторюють поведінку інших білків, які вже присутні в тілі й називаються “цитокіновими рецепторами”. Фактично команда розробила білки, які повторюють шість різних типів цитоківнових рецепторів. Під час лабораторних експериментів вчені виявили, що їхній винахід здатен чіплятися до цитокінів не гірше, ніж природні аналоги.
Видання зауважує, що це лише попередні дослідження. І потрібно провести додаткові випробування із застосуванням тваринних моделей і людських клітин, щоб перевірити ефективність такого підходу. Разом з тим, розробники Массачусетського технологічного інституту сподіваються, що розроблені ними білки можуть допомогти вирішити проблему цитокінових штормів у пацієнтів з COVID-19.