Як заощадити заряд батареї в смартфоні: міфи і правда

«Розганяти» акумулятор вже давно не потрібно, а ось налаштувати яскравість екрану не завадить.

Міфи

Потрібно використовувати тільки фірмовий кабель і зарядний пристрій

Насправді застосовувати продукцію іншого виробника можна, головне, щоб вона була гарної якості. Нічого страшного, якщо смартфон у вас Xiaomi, а зарядку ви взяли від Honor.

Інша справа, якщо ви замовили дешевий аксесуар з AliExpress: кабель для підживлення можна знайти за долар або навіть менше. Він може виявитися неякісним і викликати проблеми. Наприклад, якщо блок живлення видає меншу напругу, доведеться тримати телефон біля розетки набагато довше. Напруга може бути й вищою від рекомендованої, що призведе до нагрівання батареї та зменшення терміну її служби. Крім того, дешеві кабелі часто не підтримують швидкісні протоколи зарядки.

Неякісний блок живлення може також стати причиною пожежі або навіть вдарити вас струмом через смартфон. Тому перед тим, як купити, читайте відгуки, вибирайте продавця і бренд з гарною репутацією. Краще заплатити більше, але отримати безпечний і надійний пристрій.

Акумулятор необхідно «розігнати»

Існує міф, що батарею нового телефону потрібно кілька разів розрядити до нуля і повністю зарядити. Нібито для того, щоб контролер заряду запам’ятав, який в акумулятора обсяг.

Така порада справді допомагала, коли на початку нульових років в телефонах використовувалися нікель-металгідридні (Ni-MH) і нікель-кадмієві (Ni-Cd) батареї з ефектом пам’яті. Ці акумулятори необхідно було повністю зарядити, щоб вони запам’ятали свій обсяг.

В сучасних смартфонах використовуються літій-іонні (Li-ion) і літій-полімерні (Li-Pol) батареї, яким «розгін» не потрібен. Вони теж мають пам’ять, але це не позначається на їх роботі. Ємність таких акумуляторів буде знижуватися через природний знос: зазвичай вони деградують через 3-5 років.

Повністю розряджати телефон не рекомендується, оскільки це призведе до втрати ємності внаслідок хімічних реакцій, що виникають. Це ж станеться, якщо залишити пристрій з нульовим енергетичним запасом на довгий час.

Швидка зарядка вбиває батарею

З допомогою цієї технології батарея відновлює ресурс наполовину всього за півгодини. Це можливо через збільшення напруги та сили струму. Зазвичай ці показники становлять 5 В і 1 А, а під час швидкої зарядки напруга зростає до 20 В, а сила струму до 4,6 А.

Можна подумати, що такий активний режим шкідливий для телефону, бо він «перезаряджається» за цей час. Однак це не зовсім так. Напруга і подача струму контролюються, тому акумулятор не візьме більше енергії, ніж потрібно. При досягненні 50% заряду напруга і сила струму знижуються до звичних параметрів і телефон знову заряджається повільно.

Що дійсно може пошкодити акумулятор, так це нагрівання: високі температури знижують ємність батареї. Однак контролер заряду стежить і за цим параметром і в разі перегріву знижує напругу. Деякі смартфони можуть на час зарядки навіть відключати частину функцій, наприклад передачу даних. Але телефон все одно варто тримати в тіні й не запускати важкі ігри, від яких гріється процесор.

Фонові додатки потрібно вивантажувати з пам’яті

Насправді ні. Додаток в тлі ніби заморожується, щоб телефон міг швидко його відкрити при повторному запуску. Якщо ж додаток «вбити», наприклад таск-кілером (Task Killer), телефон витратить більше часу та енергії на запуск програми. Це справедливо і для Android, і для iOS.

Краще перевірте статистику споживання заряду в настройках, якщо є підозри в «витоку», і відключіть або видаліть ненажерливу програму.

Правда

Темна тема економить заряд телефону, але тільки якщо у нього OLED-екран

Власникам телефонів з LCD-дисплеєм такий режим не допоможе. Це пов’язано з тим, якого типу екран. У рідкокристалічних дисплеях (ті самі LCD) використовується підсвічування, яке горить незалежно від того, якого кольору LCD-піксель. Тому витрата заряду однакова з будь-яким зображенням.

У OLED-дисплеях підсвічування відсутнє, бо пікселі світяться самі. Такі екрани мають більшу контрастність і менше витрачають заряд. Для зображення чорного кольору OLED-піксель відключається, а LCD-дисплей продовжує працювати на повну.

Щоб заощадити заряд батареї, власникові телефону з LCD-екраном варто зменшити яскравість дисплея.

GPS, Bluetooth і Wi-Fi садять акумулятор

Модулі бездротового зв’язку споживають заряд батареї. Наприклад, GSM-модуль, який постійно активний. Причому чим гірший

прийом, тим вища витрата енергії. Пов’язано це з тим, що телефон витрачає більше ресурсів, щоб зловити хороший сигнал. Якщо поблизу дві вежі, витрата теж зросте, оскільки на перемикання йде додаткова енергія.

Краще дотримуватися принципу «Не користуєшся — відключи». Якщо вам не потрібен навігатор, вимкніть GPS. Цей модуль буде активно шукати супутники в разі поганого з’єднання.

Включений Wi-Fi також буде шукати мережу, тому далеко від роутера його краще відключити. Але якщо джерело сигналу поруч, то розумніше використовувати Wi-Fi, ніж мобільний інтернет: останній витрачає більше енергії.

Вимкніть і Bluetooth, якщо до телефону не під’єднані розумні годинник або навушники. Якщо ж ви користуєтеся бездротовими пристроями, за батарею переживати не варто. Сучасні телефони підтримують Bluetooth 5.0, який більш енергоефективний, ніж попередня версія 4.2.

Вібрацію краще вимкнути

Вібромотор споживає багато енергії, тому його варто відключити. Це стосується й вібрації при виклику і повідомленні, і вібрування при наборі тексту.

Екстремальні температури шкідливі для батареї

Взимку телефон може швидко сідати. Але шкідливий не тільки мороз, спеки теж варто уникати. Наприклад, iPhone рекомендують використовувати при температурі від 16 до 22 C.

На холоді в акумуляторі сповільнюється хімічна реакція і замерзла частина перестає працювати. Щоб повернути телефон у стрій, необхідно нагріти його.

Робота ґаджета в мороз залежить від матеріалу, з якого він виготовлений: алюміній, скло або пластик. Алюміній добре відводить тепло — батарея і процесор швидше остигають. З іншого боку, корпус швидше промерзає і телефон може відключитися. Найкраще на морозі живуть смартфони з пластику, які гірше пропускають тепло.

Щоб взимку батарея не сідала швидко, тримайте ґаджет у внутрішній кишені та не діставайте надовго. Також пристрій можна утеплити, надівши товстий чохол.

Від нагрівання акумулятор деградує ще сильніше, тому краще не тримати телефон на сонці влітку і не грати в ресурсомісткі ігри під час зарядки. Чохол же краще зняти, інакше ґаджет буде гірше охолоджуватися.

Автоматична синхронізація витрачає заряд

Поштовий клієнт, синхронізація контактів і фотографій з’їдають ресурс батареї. Якщо ви не чекаєте листи кожні п’ять хвилин або віддаєте перевагу сортуванню зображень перед заливкою в хмару — вимкніть автосинхронізацію цих сервісів.

Сюди ж можна віднести й інші додатки. Наприклад, забутий чат-клієнт або онлайн-гру, яку ви закинули кілька тижнів тому. Ці програми займають місце в телефоні та регулярно синхронізують дані. Якщо вони вам не потрібні — просто видаліть їх.

Налаштування екрану впливають на стан акумулятора

Зменште яскравість дисплея, а ще краще — відключіть адаптивну настройку яскравості. В цьому режимі спеціальний датчик постійно аналізує рівень освітлення, що позначається на заряді батареї.

Якщо у вас телефон з OLED-екраном – увімкніть темну тему. Для LCD-дисплеїв, як ми вже писали, цей спосіб не підійде.

Зменште час переходу екрану в сплячий режим.

Непотрібні повідомлення варто відключити

Багато додатків, особливо ігри, люблять надсилати непотрібні оповіщення. Кожне оживляє екран, видає звук і активує моторчик вібрації — все це садить батарейку. Вимкніть такі повідомлення в настройках програм (єдиний варіант для iOS) або забороніть їх показ через менеджер додатків телефону.

Стан батареї має значення

Ємність акумулятора знижується в ході природного зносу, а термін життя батареї залежить від кількості циклів заряду. Під циклом, мається на увазі, повне зарядження телефону від 0 до 100%. Якщо ґаджет розрядився до 30%, то відновлення енергії до 100% складе 0,7 циклу. Зазвичай знос починається через рік, але в цілому батарея протримається 2-3 роки.

Щоб продовжити життя акумулятора, уникайте екстремальних температур і не розряджайте смартфон до нуля. При повному зносі акумулятора можна замінити його в спеціалізованому сервісі. Якщо ж ви хочете зробити це самі, купуйте компоненти у перевіреного продавця і читайте відгуки.

Не пропустіть