12 легких дистрибутивів Linux, які «вдихнуть» життя в ваш старий комп’ютер
Windows 7 померла, а «Десятку» ваше залізо не тягне. Підшукаємо їм заміну.
Microsoft припинила підтримку Windows 7. Корпорація недвозначно натякає, що пора оновлюватися до «Десятки». Але у Windows 10, незважаючи на всі її переваги, є очевидний недолік: вона не дуже добре працює на старому «залізі», на якому Windows 7 ще працювала досить спритно.
Якщо при спробі запустити Windows 10 ваш ноутбук починає натужно скрипіти, а модні планшетні плоскі вікна перетворюються в слайд-шоу, не поспішайте його викидати. Реанімувати пристрій допоможе Linux.
Встановити систему нескладно – досить слідувати інструкції . З Linux ви забудете про повільність старого комп’ютера і проблеми з вірусами, а також отримаєте оновлювану і підтримувану систему на старому залізі.
1. Linux Mint
Це кращий варіант для тих, хто ніколи не мав справи з Linux. Mint дуже простий в освоєнні, стабільно працює навіть на найстарішому залозі і симпатично виглядає. У нього є варіація з оболонкою Cinnamon для більш сучасних пристроїв і Xfce для старих машин.
Система надає зручний магазин додатків (ніякої метушні з «Терміналом») і наочне меню налаштувань. Mint куди швидше, ніж Windows 7, не кажучи вже про «Десятку».
Мінімальні системні вимоги: процесор 1 ГГц, 1 ГБ оперативної пам’яті, 15 ГБ вільного місця на жорсткому диску.
2. Zorin OS
Своїм зовнішнім виглядом Zorin OS старанно мімікрує під Windows 7, щоб новачки не губилися. Його Lite-версія добре оптимізована для малопотужних комп’ютерів. Всі програми, розроблені для Mint і Ubuntu, сумісні і з Zorin OS, так що у вас не буде нестачі в додатках.
Мінімальні системні вимоги: процесор 1 ГГц, 1 ГБ оперативної пам’яті, 10 ГБ вільного місця на жорсткому диску.
3. Manjaro
Manjaro побудований на Arch, швидкому й універсальному дистрибутиві, але, на відміну від останнього, забезпечений зручним монтажником. Поставляється з Xfce для старих комп’ютерів і з KDE для сучасних. Крім того, є варіанти Manjaro з іншими середовищами, підтримуваними спільнотою.
Якщо вам здається, що в Manjaro встановлено багато зайвого, можна скористатися Manjaro-Architect і зібрати систему під свої потреби. Плюшки Arch як Rolling release і AUR додаються.
Мінімальні системні вимоги: процесор 1 ГГц, 384 МБ оперативної пам’яті, 10 ГБ вільного місця на жорсткому диску.
4. Linux Lite
Легкий дистрибутив, побудований на Ubuntu. Націлений на Windows-користувачів, які вирішили мігрувати на Linux. Містить вбудований офісний пакет, медіапрогравачі та браузер, готові до використання з коробки.
Мінімальні системні вимоги: процесор 700 МГц, 512 МБ оперативної пам’яті, 10 ГБ вільного місця на жорсткому диску.
5. Xubuntu
Xubuntu – офіційнийфлавор популярної Ubuntu. З тією різницею, що замість не дуже повороткого Gnome тут використовується Xfce. Це швидка, але при цьому функціональна та з широкими налаштуваннями середовища робочого столу. Xubuntu сумісна з усіма додатками і репозитаріїв Ubuntu.
Мінімальні системні вимоги: процесор з частотою від 500 МГц, 512 МБ оперативної пам’яті, 7,5 ГБ вільного місця на жорсткому диску.
6. Debian
Debian відомий стабільністю і консервативністю. Що ще потрібно старому комп’ютеру? Це один з найстаріших і найпопулярніших дистрибутивів – Ubuntu заснована на ньому. З легким середовищем робочого столу Debian приживеться на всякому залізі.
Мінімальні системні вимоги: процесор – 1 ГГц, 256 МБ оперативної пам’яті, 10 ГБ вільного місця на жорсткому диску.
7. Lubuntu
Ще один флавор Ubuntu, на цей раз з Lxde. Розрахований на використання на ще більш старих комп’ютерах. Lxde не настільки функціональна, як Xfce, але невибаглива і може запуститися практично на будь-якій конфігурації.
Мінімальні системні вимоги: процесор – від 266 МГц, 128 МБ оперативної пам’яті, 3 ГБ вільного місця на жорсткому диску.
8. Bodhi Linux
Простий і швидкий дистрибутив, заснований на Ubuntu. Використовує легке віконне середовище Moksha, що містить Enlightenment 17.
Мінімальні системні вимоги: процесор – від 500 МГц, 128 МБ оперативної пам’яті, 5 ГБ вільного місця на жорсткому диску.
9. antiX
Швидкий і гнучкий дистрибутив, заснований на Debian. Надає власне графічне середовище під назвою antiX Magic, дуже швидко працює на старих машинах. Систему можна встановити навіть на флешку – вона займає всього 2,7 ГБ пам’яті.
Мінімальні системні вимоги: будь-який процесор i686 або x86_64, 258 МБ оперативної пам’яті, 2,7 ГБ вільного місця на жорсткому диску.
10. Puppy Linux
10 ГБ на диску, 5 ГБ, 3 ГБ… Якщо ви вважаєте, що цього забагато для Linux, спробуйте Puppy. Цей дистрибутив займе всього 200 МБ. При цьому Puppy Linux – повноцінна система зі своїми програмами і репозитарієм.
Мінімальні системні вимоги: процесор – 333 МГц, 64 МБ оперативної пам’яті, 200 МБ вільного місця на жорсткому диску.
11. SliTaz
Ще більш компактний дистрибутив, націлений на те, щоб працювати цілком з оперативної пам’яті. У розгорнутому стані займає близько 100 МБ, образ Live CD – менше 40 МБ.
Мінімальні системні вимоги: будь-який процесор i686 або x86_64, 128 МБ оперативної пам’яті, 100 МБ вільного місця на жорсткому диску.
12. Slax
Воістину мініатюрний дистрибутив, іменований розробниками як «кишеньковий». Незважаючи на маленький розмір, він пропонує симпатичний графічний інтерфейс. Поставляється тільки з браузером і терміналом, все інше ви можете встановити вручну. Slax працює з репозиторіями Debian.
Мінімальні системні вимоги: будь-який процесор i686 або x86_64, 48 МБ оперативної пам’яті, 220 МБ вільного місця на жорсткому диску.