Як правильно заряджати смартфон: 7 порад від експертів

Розряджати акумулятор смартфона повністю чи ні? Чи можна користуватися гаджетом під час зарядки? Чи залишати його вночі біля розетки? Зрештою, чи безпечні бездротова і швидка зарядки? Редакція розбирається, як правильно заряджати смартфон, щоб завчасно не «вбити» акумулятор, і руйнує популярні міфи про сучасних ЗУ.

Ці сім порад допоможуть продовжити життя батареї вашого смартфона і зроблять його використання більш безпечним.

1. Не розряджайте до нуля

Почнемо з того, що термін служби акумулятора і, по суті, основний показник його стану – це певна кількість повних циклів заряду. Повний цикл – це процес зарядки або розрядки від 0% до 100% і навпаки. Умовну шкоду, яку можна нанести батареї – це ось такі повні цикли, які щоразу забирають по одному від загального ресурсу акумулятора.

Зараз акумулятори, як правило, мають ресурс 400-600 циклів, а коли він вичерпується, смартфон починає швидко розряджатися.

Звідси випливає просте правило: щоб продовжити життя акумулятора, заряджайте його, наприклад, до 95%, а не до 100%. Аналогічно з розрядом: не варто часто давати батареї сідати до 0% – пробуйте ставити пристрій на зарядку вже при 20-30%. В цьому випадку витрачається лише частина повного циклу (0,7, 0,5 і т.д.). Зрештою, існують навіть спеціальні додатки, які відстежують, коли поставити смартфон на зарядку, і надсилають повідомлення.

Так, раніше телефон рекомендувалося обов’язково розряджати до кінця і заряджати до 100%. Але це відноситься до старих NiMH-батарей з так званим «ефектом пам’яті» – їм і правда був потрібний повний цикл. У нинішніх літій-полімерних батарей такої властивості немає.

До речі, заодно нагадаємо, що новий гаджет не потрібно повністю розряджати і заряджати кілька разів – не витрачайте час. Щоб визначити ємність акумулятора, у смартфонів є спеціальний контролер, і його робота ніяк не пов’язана з повними циклами заряду-розряду.

2. Не бійтеся використовувати смартфон під час зарядки

Дуже популярна думка, що використання смартфона під час зарядки вбиває акумулятор – нібито той перегрівається і швидко виходить з ладу, а то і зовсім вибухає у власника в руках.

Насправді, це теоретично може статися, але через використання неякісних зарядних пристроїв, про що ми поговоримо нижче. Якщо у вас оригінальний або якісний сертифікований зарядний пристрій, то турбуватися можна тільки про те, що при активному використанні у розетки смартфон буде заряджатися довше звичайного.

3. Сміливо заряджайте вночі

В основі міфу про шкоду тривалої нічної зарядки лежить те ж саме правило, з якого випливає, що для акумулятора дуже шкідливий перегрів. Тому вважається, що вночі через тривале підключення до електромережі батарея смартфона перегрівається і швидше виходить з ладу.

Але повторимося – всі сучасні смартфони мають вбудований контроллер. Як тільки акумулятор заряджений на 100%, зарядка припиняється. Зрештою, можна просто доторкнутися вранці до смартфона, переконатися, що він холодний, і заспокоїтися. Однак зарядка до 100% не дуже корисна, як ми писали вище, але це вже інша історія.

4. Використовуйте якісний зарядний пристрій

У популярній рекомендації використовувати тільки оригінальний зарядний пристрій є здоровий глузд, але ми перефразовуємо її, замінивши слово «оригінальний» на «якісний». Простіше кажучи, не обов’язково спонсорувати виробника свого смартфона, але і економити на зарядному пристрої теж не варто. Потрібно вибирати сертифікований товар, в якому дотримуються всі стандарти при виготовленні.

Зокрема, зарядки для гаджетів Apple повинні бути сертифіковані за стандартом Power Delivery, а для Xiaomi – по Quick Charge і т.д. Якщо стандарт ЗП не підходить вашому смартфону, процес заряду батареї займе більше часу.

Недорогі зарядки класу «у метро за 20 гривень» зроблені з неякісних матеріалів, сила струму в них не завжди відповідає заявленій, і в підсумку їх використання може призвести до сумних наслідків у вигляді пожежі, не кажучи вже про перегрів акумулятора. Звичайно, аргумент «а я купив і все прекрасно працює» має право на існування, тому що з такими пристроями вгадати неможливо.

5. Використовуйте бездротову зарядку правильно

У випадку з бездротовою зарядкою єдине, про що варто потурбуватися, так це про її тривалість. Багато користувачів кладуть смартфон на зарядний пристрій уривками, буквально інтервалами по 15 хвилин. Поклав, взяв щось подивитися або комусь відповісти, знову поклав і т.д.

Ми рекомендуємо заряджати смартфон протягом тривалого часу, як і в випадку з провідною зарядкою. Інакше можна швидше «вбити» акумулятор через занадто велику кількість циклів перезарядження.

В іншому бездротова зарядка абсолютно нешкідлива для акумулятора і жодним чином не примушує його перегріватися і, отже, не виводить з ладу.

6. Швидка зарядка – це не страшно

Практично досягши межі в ємності акумуляторів, виробники знайшли інший спосіб поліпшити автономність смартфонів – це технологія швидкої зарядки. Завдяки їй не обов’язково залишати гаджет на ніч біля розетки і постійно возити з собою важкий пауербанк – можна всього за півгодини, а то й за 15 хвилин відновити половину заряду акумулятора.

Деякі побоюються використовувати швидку зарядку, особливо дуже потужну (зараз на ринку вже є ЗУ потужністю 65 Вт, а також з’явилися 100- і 125-ватні моделі). Причина та ж – призводить до перегрівання і зменшення ресурсу. Скептики запевняють, що за отримані за 15 хвилин 50% заряду в підсумку доведеться заплатити зменшеним терміном служби батареї або навіть всього смартфона.

До речі, недавно в OPPO провели своє тестування, щоб розвіяти ці чутки. В результаті акумулятор, який пройшов 800 циклів перезарядження і постійно заряджали на потужності 65 Вт, за два роки втратить тільки 9% свого початкового ресурсу. Це можна порівняти з втратами, яких завдає класичний метод.

Ми ж знову повернемося до поняття ресурсу батареї, де один цикл – це одна повна зарядка до 100% або розрядка до 0%. Так ось, швидка технологія забирає по одному циклу від ресурсу акумулятора – точно так само, як звичайна. Тому просто технічно вона не може викликати надмірно швидке зношення.

Інша справа, якщо ви постійно її використовуєте, щоб поповнити заряд до 100% і не боїтеся розряджати батарею до 0%, знаючи, що швидко її відновите. Або протягом дня часто ставите смартфон на зарядку, щоб за короткий проміжок часу хоч ненабагато поповнити акумулятор, і буквально підключаєте його до розетки кожен раз, коли смартфон вам не потрібен. В результаті ми отримуємо часті розрядки-зарядки, які зменшують ресурс батареї – як і у випадку з використанням звичайного, «повільного» ЗУ.

Що стосується перегріву акумулятора, то в смартфоні є вбудований контроллер (так-так, знову він), який не дасть підсмажити батарею і обмежить кількість енергії. Це підтверджує експеримент «Національної прискорювальної лабораторії SLAC», в ході якого з’ясувалося, що перегрівів акумулятора при використанні швидкої зарядки, навіть дуже потужною, не виникає. Енергія розподіляється по електродах рівномірно, а при надмірному нагріванні спрацьовують контролери і пристрій відключається.

7. Економте заряд правильно

Коли можливості швидко зарядити смартфон немає, але потрібно продовжити його час роботи, спробуйте відключити авторегулювання яскравості екрану (і, відповідно, встановити повзунок яскравості на мінімум). Крім того, при можливості вимкніть мобільний інтернет (LTE і 3G) і використовуйте Wi-Fi. Під час поїздок на громадському транспорті, наприклад, в метро, ​​можна і зовсім включити авіарежім, щоб дорогоцінний заряд не витрачався на перемикання між передавачами на станціях.

Bluetooth може не сильно витрачати заряд, якщо ваші пристрої використовують п’яту версію протоколу. А ось якщо одне з них працює за старим стандартом, то акумулятор смартфона може сідати швидше.

Що стосується примусового закриття додатків в панелі завдань, то ОС сучасних пристроїв самі вивантажують з оперативної пам’яті довго невикористовувані програми. А то, що ви бачите і старанно закриваєте в списку недавно відкритих – не більше ніж скріншоти додатків для швидкого доступу. Їх закриття ні на що не впливає: ні на автономність, ні на швидкість роботи гаджета.