Мабуть, усі знають, що робочий та ігровий персональні комп’ютери – переважно не тотожні поняття, і для ігор переважно збирають окремі комп’ютери, що оснащені відповідним апаратним забезпеченням. Варто виважено та з увагою підійти до підбору комплектуючих для ігрового ПК, адже при правильному підході до збірки можна відчутно зекономити та отримати більш продуктивний у іграх комп’ютер. Для цього слід розглянути ряд параметрів, що важливі при збірці ігрового ПК, а саме:
- Процесор та материнська плата
- Відеокарта
- Оперативна пам’ять
- Внутрішній накопичувач
- Система охолодження
- Система живлення
Процесор та материнська плата
Саме процесор називають “серцем” комп’ютера, і навіть якщо в ігровому ПК велика увага приділена відеокарті, роль процесора не варто недооцінювати. Для ігрового комп’ютера оптимальним варіантом стане шестиядерний Intel Core або AMD Ryzen останніх поколінь, адже ці процесори, хоч і є не флагманськими, мають потенціал у іграх на роки вперед.
Для більшості геймерів ідеально підійдуть останні Intel Core i5 або AMD Ryzen 5, а вибір між двома конкретними моделями залежить від їхньої продуктивності у бенчмарках, частотними показниками у нерозігнаному та в розігнаному стані, а також показників у іграх при тестах з однаковою відеокартою. Крім цього, безумовно, варто звертати увагу й на ціну процесора та відповідної материнської плати, яка часто стає ключовим моментом при виборі.
При виборі материнської плати слід звертати увагу на підтримувані стандарти та наявні роз’єми, відповідність сокета процесора, можливість встановлення оперативної пам’яті у багатоканальному режимі та підсистему живлення. Також варто звернути увагу на форм-фактор вибраної відеокарти – потрібно, щоб форм-фактор корпуса співпадав з форм-фактором відеокарти, щоб мати можливість коректного встановлення.
Відеокарта
Графічний адаптер, або ж відеокарта – ключовий параметр при збірці ігрового комп’ютера, адже саме вона відповідає за те, яким буде зображення при геймінгу. Слід розуміти, що саме відеокарта буде складати ключову частину бюджету при збірці ігрового ПК, і не підходити до її вибору в останню чергу. Ключовими параметрами при виборі є об’єм відеопам’яті (бажано від 6 ГБ), показники у бенчмарках та іграх, підтримувані інтерфейси виведення, рівень енергоспоживання та підтримка апаратного трасування променів (для реалістичного освітлення в підтримуваних іграх).
На ринку зараз є два основні виробники відеокарт – NVIDIA та AMD, і обидві компанії пропонують непогані рішення, хоча все дуже часто залежить від того, чия відеокарта пропонує таку саму потужність за нижчу ціну. У загальному випадку краще надавати перевагу NVIDIA, але завжди варто промоніторити ситуацію на ринку – часто зустрічаються дуже вигідні пропозиції покупки відеокарт AMD.
Оперативна пам’ять та внутрішній накопичувач
При виборі оперативної пам’ять варто звертати увагу на виробника чіпа пам’яті (для геймінгу часто вибирають оперативну пам’ять Kingston HyperX, Corsair, G.Skill та Samsung). Бажаний об’єм – 16 ГБ, базовий – 8 ГБ, причому бажано встановлювати її, як мінімум, у двоканальному режимі на материнській платформі (наприклад, 16 ГБ – два модулі по 8 ГБ), або у чотириканальному (16 ГБ – чотири модулі по 4 ГБ). Бажана швидкість – понад 2933 МГц, і тут слід розуміти, що чим більша швидкість, тим краще для процесора (особливо це стосується процесорів AMD).
Зараз, при збірці ігрового ПК, який має бути швидким та мати потенціал, ідеально брати об’ємний SSD-накопичувач, або ж зв’язку SSD + HDD, де SSD використовується для системи та ряду програм/ігор, що мають запускатися та працювати максимально швидко, а HDD – як велике файлове сховище. Рекомандований об’єми для варіанту з лише одним SSD – від 1 ТБ, а для SSD + HDD рекомендовані об’єми складають від 240 ГБ та від 1 ТБ, відповідно. Слід зазначити, що SSD швидші, але дорожчі, тому тут варто вибрати те, що дозволяє бюджет. Рекомендовані виробники – Samsung, Western Digital, Seagate, Kingston.
Охолодження та живлення
Вибір систем охолодження та живлення – максимально відповідальне завдання, від якого, значною мірою, залежатиме адекватна робота комп’ютера. До цього варто підійти максимально серйозно, в ідеалі – скористатися допомогою спеціаліста, який розгляне конкретний випадок та підбере конфігурацію системи охолодження та блок живлення.
У цілому, в випадку ігрових комп’ютерів середньої потужності, використовується система з декількох кулерів, які, що важливо, слід правильно розташувати. У більш потужних комп’ютерах застосовують також рідинну систему охолодження, яка здатна відвести більше тепла. Для вибору блоку живлення слід визначити, скільки споживає ваша система, і взяти блок живлення, що забезпечує таку потужність “з запасом”. Варто відповідально підійти і до вибору виробника блока живлення – перевіреними вважаються Corsair, Cooler Master, be quiet!, Thermaltake.