Дослідники з Оксфордського університету та Інституту онкологічних досліджень Людвіга опублікували дуже цікаву інформацію щодо досягнень вакцини Oxford-AstraZeneca від COVID-19, у розробці вакцини від раку. За словами вчених, вже розроблена терапевтична вакцина проти раку, що використовую технологію оксфордської вірусної векторної вакцини та складається з двох доз.
Внаслідок перших експериментів з вакциною, проведених на пухлинах мишей, були продемонстровані краща ефективність імунотерапії раку, а також збільшення рівню протипухлинних Т-клітин, що проникають у пухлини. Внаслідок експерименту вдалося виявити, що при порівнянні лише з імунотерапією вакцина у комбінації з терапією показали кращі результати: пухлини зменшились, а виживання збільшилося.
Нагадаємо, що процес імунотерапії раку анти-PD-1 полягає у тому, що з протипухлинних Т-клітин знімаються обмеження, завдяки чому вони можуть знищувати ракові клітини. Щоправда, ця терапія все ще залишається неефективною для більшості пацієнтів, хворих раком, оскільки деякі пацієнти мають невисокий рівень протипухлинних Т-клітин. Завдяки оксфордській вакцинній технології, що використовувалася при створенні вакцини від SARS-CoV-2 Oxford-AstraZeneca, вдається генерувати більш сильні Т-клітинні відповіді CD8+, що забезпечують хороший протипухлинний ефект.
Слід зазначити, що внаслідок доклінічних тестів, що проводилися на мишиних пухлинах, було продемонстровано, що вакцину проти раку збільшувала рівень CD8+ T-клітин та робила відповідь на анти-PD-1 терапію сильнішою. При використанні вакцини та терапії анти-PD-1 вдалося відчутно зменшити розміри пухлин та збільшити рівень виживання мишей, порівнюючи з використанням лише терапії анти-PD-1. Слід також зазначити, що білки типу MAGE на поверхні ракових клітин, спрацьовують як тригери для імунних клітин, що знищують пухлини, при цьому вони відсутні на поверхні нормальнних тканин, внаслідок чого імунна система не атакуватиме здорові клітнини.
Вже цього року планується провести клінічні випробування фази 1/2a з використанням вакцини та імунотерапії анти-PD-1 у 80 пацієнтів, що мають немалоклітинний рак легень. Це дослідження планується провести після дослідження фази 2а, що стосується вакцини проти раку простати та демонструє позитивні результати. Результати досліджень з потенційною вакциною проти раку та анти-PD-1 терапії опубліковані у науковому виданні Journal for ImmunoTherapy of Cancer.