Інженери Швейцарського федерального технологічного інституту в Лозанні (EPFL) розробили носимий сенсорний чіп, який вміє вимірювати концентрацію кортизолу в поту. Оскільки кортизол є гормоном, який виділяється організмом у відповідь на стрес, чіп можна використовувати в носимих пристроях, які будуть відстежувати рівень стресу користувача протягом дня.
Вчені відзначили, що до сих пір технології, яка б давала можливість кількісно оцінити рівень стресу об’єктивним чином, не існувало.
Кортизол допомагає регулювати наш метаболізм, рівень цукру в крові і артеріальний тиск. Він також допомагає нашому тілу реагувати на стресові ситуації, перенаправляючи енергію в мозок, м’язи і серце, щоб підготувати їх до реакції «бий або біжи». Гормон виділяється протягом дня в залежності від циркадного ритму, а не тільки під час особливо стресових ситуацій. У людей, які страждають захворюваннями, пов’язаними зі стресом, цей ритм порушений і організм може виробляти занадто мало або занадто багато цього гормону.
Чіп, розроблений EPFL (Nanolab) і Xsensio, має транзистор і електрод, виготовлені з графена. Він також має короткі фрагменти одноланцюгової ДНК або РНК, які можуть зв’язуватися з кортизолом, щоб пристрій міг вимірювати його концентрацію в поті.
«Це ключова перевага і новаторська особливість нашого пристрою. Оскільки його можна носити, вчені можуть збирати кількісні, об’єктивні дані про деякі захворювання, пов’язані зі стресом. І вони можуть робити це неінвазивним, точним і миттєвим чином протягом дня», — сказав глава Nanolab Адріан Іонеску.
Інженери вже протестували своє творіння в лабораторії, і зараз хочуть випробувати його в лікарнях.