Українці використовують широкий спектр обладнання для боротьби з російськими військами. Основне озброєння привозять із Заходу, але це не означає, що вітчизняні розробки не використовуються. Одне з них – дистанційно керована станція озброєння, яка автоматично виявляє ворога за допомогою алгоритмів штучного інтелекту. Це обладнання може бути оснащене кулеметами та стрілецькою зброєю і надає потужну підтримку українським солдатам на полі бою. Про це йдеться у новині польського видання Computer swiat.
Українська компанія devDroid відповідає за розробку обладнання, яке “рятує життя солдатів”. Багато в чому ця станція схожа на інші системи RWS (віддаленої станції озброєння), такі як польська вежа ZSSW-30.
Українська система дещо менша і використовує стрілецьку зброю та кулемети, встановлені на танках. На оприлюднених відеоматеріалах видно, як бійці Національної гвардії України та представники компанії “Девдроїд” проводять випробування на полігоні.
На тринозі встановлена вежа зі зброєю (в даному випадку кулеметом калібру 7,62 мм). Сама система має виявляти, атакувати та знищувати наземний персонал противника за допомогою алгоритмів штучного інтелекту. Вона здатна розпізнавати ворожих солдатів, визначати відстань до них, відстежувати цілі, якщо вони рухаються, і розраховувати найкраще “балістичне рішення” для конкретної ситуації. Оператор просто подає команду і башта стріляє.
Звучить як техніка прямо із серії фільмів «Термінатор», але українці вже мають схоже рішення, хоча й менш просунуте – нещодавно писали про дистанційно керовану машину, яка здатна атакувати ворога й транспортувати припаси, боєприпаси чи медикаменти.
Вежу з підтримкою штучного інтелекту можна встановити на вже використовувані машини або розгорнути на землі як додаткове прикриття для вогневої позиції. За словами розробників системи, це обладнання також підходить для знищення низьколітаючих безпілотних літальних апаратів – якби вся система працювала досить швидко, вона могла б дозволити обстрілювати російські дрони FPV.
Українська вежа працює з різними видами озброєння – від танкових кулеметів до типової піхотної зброї, як-от гвинтівки зі сімейства АК чи польський «Ґрот». На одному з відео показано розміщену в окопі вежу, яка веде вогонь з легкої стрілецької зброї. Поки що не було представлено жодного методу захисту ключових компонентів, який би захистив вежу від осколків або вогню піхотної зброї.
Вартість однієї вежі – 300 000 гривень.
Технічні характеристики системи, надані виробником:
- автоматичне виявлення наземного персоналу – до 1 км;
- захоплення та супровід цілі – до 1 км;
- ураження мішені розміром 2×2 метри з відстані 1 км;
- додаткова стабілізація зброї;
- дистанційне керування на відстані до 100 м через кабель або бездротову мережу (Starlink);
- додаткове тепловізійне обладнання для нічних місій;
- автономність – до 7 днів без підзарядки;
- конструкція вежі дозволяє піднімати зброю на висоту до 30 см;
- легка стаціонарна вежа вагою до 35 кг (залежно від типу озброєння);
- модуль для розміщення на бойовій машині важить 110 кг.