Україна розробляє рій дронів, що можуть “спілкуватися” між собою для атаки ворога

Українські інженери створюють безпілотні літальні апарати, які під час бою зможуть “спілкуватися” один з одним і діяти як єдина команда.

Сергій Крупієнко, один із розробників у Києві, розповів The Times, що його компанія готується випустити на передову новий штучний “рій” з семи дронів. Ці безпілотники можуть взаємодіяти один з одним, підривати танки та шпигувати за ворогом.

“Це схоже на появу парового двигуна у виробництві колись. Наше основне завдання – зробити так, щоб роботи вели бойові дії, а не люди,” – пояснює він.

За словами Крупієнка, ці роботи здатні спілкуватися один з одним, приймати рішення про те, хто атакуватиме, а хто збиратиме інформацію, і робитимуть це швидше, ніж людина. Заступник міністра цифрової трансформації Олексій Борняков бачить у “війні безпілотників” майбутнє конфліктів. Він підтвердив, що Україна тестує технологію “рою” з принаймні однією іншою компанією, окрім компанії Крупієнка.

Борняков наполягає на тому, що Україна не дозволить машинам-вбивцям стати повністю автономними, адже “людина має підтвердити ціль”. Водночас він визнає, що технічно безпілотники можуть діяти самостійно. Наприклад, дрон, оснащений кулеметом, може бути запрограмований на стрільбу тільки по росіянах “на основі форми, яку вони носять”. Але це не реалізується через етичні міркування і з метою безпеки.

Борняков також зазначає, що безпілотники можуть стріляти на поразку в чітко визначеній зоні, де є тільки ворог. Американський експерт Сінгер припускає, що Україна, можливо, вже дозволила ШІ знищувати цілі без втручання людини, посилаючись на використання новітньої американської системи безпілотників, яка ідентифікує ворожі машини, навіть якщо вони замасковані, і передає їхні координати іншим дронам для автоматичного знищення.

Крупієнко наголошує на необхідності збереження контролю людиною, тобто, щоб командир затверджував кожну атаку. Проте він визнає, що деякі командири можуть перейти до повної автономності, щоб максимально використати потенціал рою дронів. Як і Борняков, він підтримує ідею “зони ураження”, де рій може атакувати на власний розсуд.