Учені вперше створили крем від обморожування

Працюючи чи подорожуючи на сильному морозі, не так вже й складно отримати обмороження. При сильному зниженні температури харчування тканин киснем порушується, а в особливо важких випадках в клітинах замерзає вода. Відбувається масова загибель клітин та некроз, здатний завдати безповоротних пошкоджень організму.

Однак ці небезпечні ефекти можна суттєво знизити за допомогою спеціального «крему від обморожень», створеного вченими Індійського Інституту геноміки та інтегративної біології (IGIB). Його рецепт та результати випробувань описані у статті, опублікованій у журналі ACS Applied Biomaterials.

Задумавшись про такий крем, біохімік Мунія Гангулі (Munia Ganguli) та її колеги згадали про кріопротектори, які широко використовуються в лабораторній практиці для запобігання утворенню льоду в живих культурах. Диметилсульфоксид (ДМСО) здатний проникати у клітини і перешкоджає замерзанню води всередині них. Полівініловий спирт (ПВС) працює в міжклітинному просторі, захищаючи від льоду клітинні мембрани.

Поставивши експерименти з клітинними культурами «в пробірці», вчені визначили оптимальну кількість ДМСО та ПВС, яка найпомітніше знижує їх смертність при температурах нижче нуля. Так було знайдено основу рецептури: 2% ДМСО та 1,6 мг/мл ПВС — з виживанням клітин близько 80 відсотків. Більш уважний аналіз показав, що стан клітин після сильного холодового стресу залишається нормальним, якщо вони оброблені таким поєднанням. Вчені назвали його SynAFP.

Далі Гангулі та її колеги змішали SynAFP із звичайним кремом «Алое вера» і перейшли до дослідів на мишах, наносячи його за 15 хвилин перед тим, як помістити тварин на мороз. Засіб працював і тут, помітно знижуючи кількість та розміри обморожених ділянок, пошкодження тканин та запалення, у порівнянні з мишами, які не отримували нового крему.

На жаль, якщо нанести крем за півгодини до дії холоду, то ці ефекти будуть практично непомітні. Але досліди показали, що намаститися ним ще раз нешкідливо, у тварин така процедура не викликала жодних видимих ​​побічних ефектів. Втім, ефективність та безпеку SynAFP на людях ще належить підтвердити.

Джерело Рubs.acs

Не пропустіть