У США ліцензували перший ядерний реактор нового типу — малий та модульний

Комісія з ядерного регулювання США (NRC) випустила фінальний пакет нормативних документів, необхідних для ліцензування будівництва та експлуатації малого модульного реактора (SMR) компанії NuScale Power. Це сьомий проєкт реактора в історії ядерної енергетики США та перший малий модульний, схвалений регулятором для використання в країні. Але найперший у світі реактор NuScale може з’явитися у Польщі. Про це пише ВСВІТІ.

Комісія NRC прийняла заявку NuScale на сертифікацію проєкту атомної станції з числом модулів до дванадцяти штук потужністю 50 МВте кожен у березні 2018 року. Згодом базова потужність кожного модуля була збільшена до 77 МВте. Регулятор випустив фінальний технічний огляд проєкту у серпні 2020 року. У липні 2022 року Комісія NRC проголосувала за його сертифікацію. Повну конструкторську документацію проєкту було завершено наприкінці минулого року. Тепер регулятор завершив ліцензування станції, що дозволить внести малий модульний реактор до національного реєстру об’єктів, допущених до будівництва та експлуатації. Рішення набирає чинності з 21 лютого.

Ліцензування проєкту означає, що будь-яке комунальне підприємство у США, яке забажає побудувати атомну електростанцію за проєктом NuScale, може отримати комбіновану ліцензію на будівництво та експлуатацію цього об’єкта. Від замовника потрібно лише ліцензувати обраний для цього майданчик.

У США першу АЕС за проектом NuScale із шести модулів збирається будувати компанія Utah Associated Municipal Power Systems (UAMPS). АЕС як демонстраційна установка буде побудована на майданчику в Національній лабораторії Айдахо. UAMPS планує подати заявку на отримання комбінованої ліцензії в NRC у першому кварталі 2024 року, перший модуль станції буде введено в експлуатацію до 2029 року, а повна експлуатація станції стартує у 2030 році (на два-три роки пізніше за раніше озвучені плани).

Може так статися, що перший у світі малий модульний реактор NuScale Power почне працювати поза США. Раніше компанія уклала угоди про розгортання установок SMR у таких країнах, як Україна, Польща, Румунія, Чехія та Йорданія. Більше того, з польським постачальником міді та срібла KGHM Polska Miedź SA укладено остаточну угоду, яка передбачає запуск реактора в Польщі вже у 2029 році.

Реактор NuScale Voygr не є революційним продуктом. Він використовує ті самі принципи роботи, як і великі реактори. У ньому звичайна система з паливних зборок, вода під тиском та газові турбіни (генератори). Новим буде те, що реактор та більшість контурів виготовляються на заводі майже у закінченому вигляді. Це значно прискорює завершення проєктів та робить їх менш дорогими. Є побоювання, що подібний підхід до 35 разів збільшить обсяг ядерних відходів, але це компенсуватиме генерація все більших обсягів чистої електроенергії, до якої тимчасово прирівняли атомну енергетику.


Не пропустіть