Що робити, якщо не включається монітор

Часто причина неполадок криється не в самому дисплеї, а в комп'ютері. Перевірте кожен варіант і вирішите проблему своїми силами

1. Переконайтеся в наявності живлення

Перш ніж приступати до подальшої діагностики, потрібно переконатися, що монітор отримує живлення. На це вказує світлодіод на передній панелі, який повинен горіти або блимати одним з кольорів.

Якщо індикатор не світиться, перевірте кнопки живлення на моніторі і подовжувачі: можливо, хтось або ви самі випадково натиснули на них під час прибирання і не помітили.

Якщо там все в порядку, то причина може бути у кабелі. З боку вилки він фіксується в розетці досить чітко і надійно, а ось в роз’єм живлення монітора просто вставляється. Можливо, провід злегка змістився в гнізді і контакт порушився.

Спробуйте трохи сильніше вставити його в роз’єм і перевірити індикатори. Неполадки можуть бути і з самим кабелем. Щоб виключити їх, замініть дріт іншим, наприклад від блоку живлення комп’ютера – вони підходять (якщо тільки це не модель із зовнішнім адаптером).

2. Перевірте підключення відеокабелю

Переконайтеся, що сигнальний провід теж надійно зафіксований. HDMI і DisplayPort повинні бути вставлені до кінця, а VGA і DVI додатково закріплені гвинтами на штекерах. Потім те ж саме виконайте з роз’ємом на іншому кінці кабелю, який з’єднується з комп’ютером.

По можливості спробуйте замінити провід або підключіться через інший коннектор. Наприклад, якщо на відеокарті і моніторі є кілька портів, скористайтеся DVI замість VGA або HDMI. Або навпаки.

Ще кабель може бути просто підключений не до тієї відеокарти. Таке трапляється, коли на материнській платі є вивід для вбудованої графіки, але задіяний при цьому дискретний адаптер. Якщо недавно відокремлювали провід монітора, перевірте, чи правильно підключили його. Штекер повинен бути вставлений у роз’єм, який знаходиться внизу, окремо від основної групи портів.

3. Переведіть джерело сигналу

У деяких моніторах з декількома портами є функція перемикання між джерелами сигналу. Як у телевізорах. Правильне підключення може не виявлятися автоматично, і тоді зображення на екрані, звичайно, не буде.

Спробуйте перемкнути джерело сигналу за допомогою кнопки Input або Source із зображенням квадрата зі стрілкою всередині. Детальну інформацію про цю функцію шукайте в інструкції по експлуатації.

4. Переконайтеся в справності монітора

Якщо жодна з попередніх порад не допомогла, можливо, монітор зламаний. Найпростіше виключити це, перевіривши роботу дисплея на іншому комп’ютері. В ідеалі – взагалі помінятися з кимось моніторами на день.

Втім, є й інший спосіб. Від’єднайте від дисплея всі дроти, крім кабелю живлення, і включіть. Якщо на екрані з’явиться повідомлення про відсутність сигналу або будь-яка інша інформація, значить, з монітором все в порядку і проблема в комп’ютері.

Якщо ж дисплей залишається чорним і ніякі індикатори на корпусі не горять, монітор доведеться нести в майстерню на ремонт.

5. Оцініть надійність контактів

Оперативна пам’ять, відеокарта та інші комплектуючі встановлюються в слоти на материнській платі. Якщо недавно міняли їх, робили чистку або діставали з гнізд з якоїсь іншої причини – є ймовірність, що компоненти вставлені не до кінця. Через поганий контакт цілком може бути відсутнім зображення на моніторі.

Для перевірки витягніть штекер із комп’ютера, акуратно зніміть бічну кришку, відвернувши гвинтики на задній панелі. Огляньте відеокарту і планки оперативної пам’яті. Переконайтеся, що вони вставлені без перекосів і до кінця. Засувки з боків ОЗУ повинні бути закриті, а відеоадаптер – зафіксований гвинтом до шасі корпусу.

6. Перевірте пам’ять

Комп’ютер може не включатися через одного або декількох проблемних модулів пам’яті. Зазвичай системний спікер видає кілька звуків, хоча і не завжди.

На знеструмленому ПК зніміть кришку. Для початку зробіть фото, щоб повернути пам’ять на місце після експериментів. Потім розведіть в сторони засувки по краях слотів ОЗУ і дістаньте модулі. Очистіть контакти звичайним канцелярським ластиком і протріть спиртом, якщо є під рукою.

Поставте пам’ять на місце, підключіть всі кабелі і перевірте, чи запрацює комп’ютер. Якщо ні, то можна ще спробувати витягти всі модулі ОЗУ, залишити тільки один або поміняти їх місцями у слотах, пробуючи запустити ПК після кожної маніпуляції.

Якщо на моніторі всеж з’явиться зображення, то проблема явно з пам’яттю і потрібно буде замінити дефектні модулі на нові.

7. Протестуйте відеокарту

Зрозуміло, що згорілий відеоадаптер не може виводити ніяку картинку і екран буде залишатися чорним. Для перевірки, дотримуючись запобіжних заходів, відключіть внутрішній кабель живлення від відеокарти. Викрутіть кріпильний гвинт, а потім трохи відігніть засувку слота і акуратно витягніть адаптер.

Очистіть контакти картки ластиком і спиртом, після чого встановіть її на місце і, зібравши все у зворотному порядку, спробуйте знову запустити комп’ютер.

Ще один варіант – замінити відеокарту на іншу, свідомо робочу. Якщо це допоможе і на моніторі з’явиться картинка, доведеться розщедритися на новий відеоадаптер.

8. Перевірте блок живлення

Якщо нічого не допомогло, то, швидше за все, причина неполадок криється у блоці живлення. Перевірити це можна тільки при наявності відповідних навичок. Як мінімум треба мати під рукою мультиметр і вміти ним користуватися. Якщо впевнені в своїх силах, то дійте так.

При знятій кришки корпусу знайдіть і відключіть від материнської плати довгий роз’єм з найбільшою кількістю проводів, які йдуть від блоку живлення. Розігніть канцелярську скріпку і замкніть перемичкою контакт, що вийшов із зеленим кабелем і будь-який з контактів з чорним проводом, щоб зімітувати сигнал включення ПК.

  • помаранчевий +3,3 В
  • червоний +5 В
  • фіолетовий +5 В
  • жовтий +12 В
  • синій -12 В

Далі переведіть мультиметр у режим вимірювання постійної напруги. Притисніть чорний щуп до будь-якого контакту з чорним кабелем, а потім по черзі торкайтеся червоним щупом контактів жовтого, червоного, помаранчевого, фіолетового і синього проводів. Порівняйте значення з наведеними у таблиці вище.

Якщо напруга відсутня або відрізняється від еталонної більш ніж на 5%, ймовірно, блок живлення доведеться відремонтувати або замінити. При наявності робочого блоку можна відразу спробувати встановити його замість штатного і подивитися на результат.

Джерело ЛАЙФХАКЕР

Не пропустіть