Що нам слід очікувати від майбутніх MacBook на ARM?

Якщо ви цікавитесь технологіями, ви вже, мабуть чули про плани Apple щодо переведення їхніх MacBook’ів на ARM-чіпсети. В мережі вже є багато інформації, яка дає певне бачення того, що саме нам готують, як це буде виглядати і якими будуть наслідки на ринку, і про все це я вам розповім далі.

Розпочнемо з того, що сама по собі ідея переведення ноутбуків, принаймні ультрабуків на ARM-чіпсети, далеко не нова і “витала у повітрі”. Першими цим всерйоз зайнялись Microsoft та Qualcomm близько трьох років тому, наслідком чого стали Windows 10X, перший процесор Qualcomm, розроблений для ультрабуків – Snapdragon 8cx, а також адаптація звичайної Windows 10 для роботи на ARM-процесорах. Загалом з останніх подібних продуктів варто згадати Microsoft Surface Pro X – перший трансформер на Windows 10X, та Samsung Galaxy Book S – останній флагманський ноутбук компанії з OLED-дисплеєм.

Що для ринку ноутбуків означає рух в напрямку інтегрованих мобільних чіпсетів?

Їхніми головними і безумовними перевагами є автономність та широка підтримка стандартів бездротового зв’язку, що дасть підтримку 4G, а потім і 5G у всіх ультрабуках, і це тільки початок. Фінальна мета – це уніфікована єдина екосистема з оберненою сумісністю смартфонів та ноутбуків.

Враховуючи те, що MacBook’и – далеко не найдешевші в своєму класі, і компанія Apple позиціонує їх, як преміальні – всі ноутбуки коштують від 999 доларів і вище, виникає логічне питання – чи зможуть ARM-чіпсети запропонувати преміальний досвід користування в форм-факторі ноутбука.

Поки що Galaxy Book S та Surface Pro X на даний момент не забезпечують найкращої потужності за свою ціну, але поки що ніхто від них цього не чекає, бо їхня задача в іншому. Теперішнє покоління ARM-базованих продуктів, які працюють на Windows вже підтримує Bluetooth 5, Wi-Fi 6, 4G LTE, а деякі – і 5G, технології машинного навчання та обробки зображень. Всі ці рішення суміщають в собі те, для чого продукти AMD та Intel потребують окремих, додаткових апаратних рішень. Також не варто забувати, що такі інтегровані чіпи ідеальні з точки зору автономності – теперішнє покоління випускається по техпроцесу 7 нм, а наступне, яке вийде у наступному році, буде випускатись вже по техпроцесу 5 нм.

Ноутбуки з 4G/5G, ШІ та покращеною безпекою – це майбутнє

Це лише початок, все виглядає справді добре у довгостроковій перспективі. Інтегровані чіпи в результаті перенесуть всі звичні для смартфонів фішки в ноутбуки. Системи оплати, які працюють з використання чіпів захисту, високоточне розпізнавання обличчя, Bluetooth-аудіокодеки високої якості – все це ми можемо побачити вже найближчим часом на ноутбуках. Apple на даний момент буквально залежить від чіпсетів Intel, які рідко включають в себе щось, крім CPU та GPU, і це явно не те, чого прагне компанія з Купертіно. В Apple вже є досить великий досвід розробки власних ARM-чіпсетів, які компанія використовує у iPhone, iPad, iPod, HomePod, Apple Watch та AirPods. Варто згадати лише те, яку потужність демонструвають два останні покоління iPad Pro, і стане зрозуміло, що для компанії не стане проблемою створити чіпсет для ноутбука, який не буде уступати тим самим Intel серії U.

Також у багатьох виникають питання щодо того, чи будуть ARM-чіпсети забезпечувати достойну потужність, хоча б на рівні середньобюджетних ноутбучних рішень Intel/AMD. Останній чіпсет для ноутбуків від Qualcomm, Snapdragon 8cx, показує потужність десь на рівні середньобюджетного чотириядерного Intel i5-1035G4, чого буде достатньо для більшості користувачів ультрабуків. Щоправда, у Apple в цьому плані все повинно бути ще краще, якщо враховувати потужність Apple A13X Bionic та A13Z Bionic, встановлених в iPad Pro 2018 та iPad Pro 2020 відповідно. Варто врахувати, що в MacBook’ах, скоріш за все, будуть встановлені кастомні чіпсети, які будуть ще більше заточені під продуктивність, і тоді потужність точно не буде проблемою.

ARM-чіпсети можуть показати потужність на рівні x86-рішень для ноутбуків

Одна з основних проблем полягає у тому, що ARM та x86 – це різні архітектури, і у них відрізняються набори інструкцій. Через це програмне забезпечення повинно бути скомпільованим для конкретної архітектури, щоб працювати максимально ефективно. Так, кількість програм для Windows, які оптимізовані під ARM, росте з кожним роком, але варто врахувати також і те, що велика частина – не оптимізована. Microsoft, Qualcomm та ARM з кожним роком покращують емуляцію, але це взагалі не виправляє ситуації з, наприклад, 3D-програмами.

Компанія Apple має дуже велику перевагу у вигляді тісного партнерства з розробниками та екосистемою програм для iOS. Програми власної розробки Apple для професіоналів, такі як Logic Pro X та Final Cut Pro X, повинні бути добре оптимізовані, що дасть можливість людям, які створюють контент, використовувати ARM-базовані MacBook’и без жодних проблем. Але хто знає, можливо, компанія Apple зможе домовитися з Adobe, і та оптимізує свій робочий пакет для ARM?

Перші кроки у цьому напрямку вже є, наприклад, компанія Apple вже створила засіб для розробки для Mac під назвою “Catalyst”, що допомагає оптимізувати їхні програми, які спершу були розроблені під iOS, для iPadOS та macOS. Така стартова бібліотека програм дозволить компанії уникнути проблем, з якими зараз зіткнулася платформа Microsoft, а також посилити інтеграцію екосистеми продуктів Apple.

Успішний перехід з x86 на ARM потребує великої бібліотеки програм

Зрозуміло, що це в довготривалій перспективі для Apple – дуже вдале рішення. Повний перехід на ARM дозволить базувати всю екосистему на єдиній архітектурі. Для розробників це означатиме уніфіковану платформу, в яку будуть входити смартфони, планшети та ноутбуки. Це справді важливо при розробці API для мобільних платежів та AI-фішок. Це може визначити майбутнє бачення Apple комп’ютерної індустрії, а згодом і змінити саму індустрію.

У майбутньому ми побачимо тіснішу інтеграцію ноутбуків та смартфонів

Чіпсети для смартфонів були “на передовій” індустрії протягом багатьох років, тому їхній перехід в сегмент ноутбуків не є якимось сюрпризом. Насправді це надзвичайно технологічні рішення, які тісно інтегровані з модемами бездротового зв’язку, чіпами безпеки, машинного навчання і так далі.

Поки що ноутбуки на AMD та Intel безумовно домінують на ринку ноутбуків, особливо якщо мова йде про високопродуктивні рішення, але ринок вимагає ультрабуків з тісною інтеграцією всіх тих технологій, до яких ми звикли у смартфонах, і це стає особливо актуальним зараз, в епоху бурхливого розвитку 5G.

Все це демонструє нам бажання виробників покращувати власні екосистеми. Windows та macOS на ARM – це в тому числі намагання зблизити ноутбуки зі смартфонами. Це вже давно відбувається, і не тільки у Microsoft та Apple, з програмним забезпеченням – хорошим прикладом є Android, Google Home та Chrome OS від компанії Google, але “залізна” частина також важлива. 4G LTE/5G, які працюють весь час – це вже тренд, а також ШІ, мобільні платежі та ідентифікація, безпекові можливості та багато іншого.

Користувачі все більше і більше хочуть отримувати однаковий користувацький досвід від різних девайсів та платформ, і виробники ноутбуків нарешті це зрозуміли. Нам залишається тільки з нетерпінням очікувати розвитку нового ринку ARM-ноутбуків, а його стрімка фаза почнеться буквально за рік-два.

Джерело androidauthority

Не пропустіть