Десятиліттями вчених з усього світу турбувала ідея термоядерного синтезу, оскільки це шлях до чистої енергії, який дасть змогу повністю вирішити енергетичну кризу на планеті. На щастя, спеціалістам Ліверморської національної лабораторії ім. Е. Лоуренса вдалося зробити у цій галузі справжній прорив — вчені провели повноцінний процес термоядерного займання.
Це реакція термоядерного синтезу, яка сама підтримує себе в робочому стані, виділяючи при цьому більше енергії, ніж було витрачено на запуск цієї реакції. Подія насправді історична — фахівці з усього світу вважають, що цей експеримент є найважливішим в історії сучасної науки та техніки.
Сам експеримент, що цілком очікувано, досить складний — фахівцям довелося використовувати найпотужнішу у світі лазерну установку, що складається з 192 окремих лазерів, щоб доставити до досить компактної капсули з паливним елементом енергію в обсязі 2,05 МДж. Сама капсула з паливним елементом була поміщена в хольраум (Hohlraum) – це спеціальна порожнина, яка здатна поглинати енергію, перетворюючи лазерне випромінювання на рентгенівські промені. Дані промені поступово стискають паливо в капсулі доти, доки не відбудеться процес вибуху з подальшою трансформацією палива в плазму з дуже високою температурою та тиском.
Аналогічним чином, наприклад, відбувається генерація енергії у зірках – вчені ще в 60-х роках минулого століття висунули теорію про те, що за допомогою потужних лазерів можна запускати реакцію термоядерного синтезу, а тепер вченим цю теорію вдалося підтвердити.
У ході експерименту фахівці виділили 2,05 МДж на запуск реакції, а отримали на виході 3,15 МДж енергії. Відповідно, в результаті проведення експерименту вченим вдалося отримати у півтора рази більше енергії, ніж було витрачено на запуск реакції – це повноцінна чиста енергія.
Безумовно, поки що говорити про використання енергії від термоядерного синтезу рано. Справа в тому, що для проведення даного експерименту використовувалася найпотужніша лазерна система у світі, яка має розмір футбольного поля і є унікальною у своєму роді.
Щоб термоядерний синтез став буденністю і вирішив енергетичну кризу на планеті, таких систем потрібно дуже багато, та й над кінцевим результатом ще доведеться попрацювати. Але вчені вважають, що найважливіша віха в цьому напрямі вже досягнута – тепер потрібно лише масштабувати технологію, доки вона не зможе забезпечити людство чистою енергією.