Невидима “Планета Х” може виявитися не планетою

Астрофізики Якуб Шольц з Даремського університету і Джеймс Анвін з Іллінойського університету в Чикаго висунули нову гіпотезу, яка стверджує, що загадкова дев’ята планета Сонячної системи насправді може виявитися невеликою чорною дірою.

Авторська стаття опублікована на сервері препринтів arXiv, а коротко про неї розповідає журнал Science. Йдеться про так звану невловиму “Планету Х”, існування якої вже протягом п’яти років намагаються довести вчені з усього світу.

Попередні дослідження засновані на вивченні, суто теоретичного, гравітаційного впливу цього поки ще невидимого людині об’єкта. Передбачається, що дев’ята планета може перебувати далеко за Нептуном.

Раніше астрономи навіть розрахували, що її маса може в 5-15 разів перевищувати масу Землі. Теоретично, “Планета X” знаходиться на відстані від 45 мільярдів до 150 мільярдів кілометрів від Сонця. Цим пояснюється її невловимість – на такій відстані об’єкт отримує дуже мало світла від нашої зірки, що ускладнює його спостереження за допомогою телескопів.

Однак вищевказана пара фізиків вважає, що причина невловимості ховається в іншому. На їхню думку, загадковий об’єкт є зовсім не планетою. Вони закликають колег шукати невелику чорну діру.

За їх словами, якщо загадковий об’єкт являє собою чорну діру з масою планети, то він, ймовірно, буде оточений ореолом темної матерії. Його протяжність може досягати одного мільярда кілометрів з будь-якого боку.

Взаємодії між частинками темної матерії в цьому гало – особливо зіткнення між темною матерією і темною антиматерією – здатні породжувати спалахи гамма-променів. Саме це і може видати за “планету” чорну діру.

Найближчим часом фізики мають намір вивчити загальнодоступні дані, отримані за допомогою орбітального космічного гамма-телескопа Fermi. Він здійснює огляд неба з 2008 року.

Дослідники сподіваються виявити групи спорадичних спалахів гамма-променів, які будуть повільно рухатися по небу. Якщо їм вдасться це зробити, теорія про чорну діру набуде реальних контурів.

У будь-якому випадку, як зазначає Science, пошук таких спалахів може дати нову інформацію про темну матерію і джерела гамма-сплесків – незалежно від того, чи знаходяться вони в межах нашої Сонячної системи чи далеко у Всесвіті.


Не пропустіть