Мобільним операторам заборонять списувати гроші з рахунків абонентів без підтвердження

НКРЗІ схвалила проект постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг» щодо врегулювання відносин, пов’язаних із захистом прав споживачів при замовленні, отриманні контент-послуг і відмови від них. Згідно з нововведеннями, мобільні оператори зможуть надавати контент-послуги виключно на замовлення або за згодою споживача.

При цьому уточнення процесу замовлення послуги доступу до контент-послуг може здійснюватися за вибором споживача як в паперовій, так і електронній формі, з метою виключення можливості оператора вважати бездіяльність абонента підставою для надання такої послуги. Абонент зможе отримати доступ до контент-послуг тільки при наявності коштів на його особовому рахунку або граничну суму коштів, визначеної договором про надання телекомунікаційних послуг

Нагадаємо, що раніше Київстар, Vodafone і lifecell в своїй діяльності покладалися на принцип мовчазної згоди абонента при доступі до контент-послуг і при цьому автоматично списували кошти з його рахунку.

Вищезазначені пропозиції НКРЗІ враховують вимоги європейського і національного законодавства та досвід провідних держав Європи в цій сфері, – йдеться в повідомленні. – Громадське обговорення проекту нормативно-правового акта почалося у вересні 2019 і тривало близько 11 місяців“.

До речі, під час обговорення з’ясувалося, що основними розбіжностями позицій операторів мобільного зв’язку та НКРЗІ, є:

  1. Незгода операторів мобільного зв’язку з урахуванням положень Закону України “Про електронну комерцію”.
  2. Твердження операторів мобільного зв’язку на застосуванні принципу мовчазної згоди абонента при доступу до контент-послуг і автоматичного списання коштів з рахунку абонента при цьому.

Для підведення підсумків громадського обговорення залучалися представники Міністерства цифровий трансформації України, BRDO, провідних асоціацій сфер телекомунікацій та правовласників контенту.

Проект змін до Правил, схвалений рішенням НКРЗІ від 25.08.2020 № 326, буде спрямований на узгодження в зацікавлені органи: Міністерство цифровий трансформації України, Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України, Міністерство фінансів України, Міністерство юстиції України, Державну службу України з безпеки харчових продуктів і захисту споживачів, Державну регуляторну службу України, Адміністрацію Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Антимонопольний комітет України.


Не пропустіть